DSP Sertifikası

0

DSP Sertifikası

6331 sayılı kanun gereğince İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda bulunan İSG kurul çalışmalarında ve OSB’lerde iş sağlığı güvenliği uzmanı olarak ve iş yeri hekimiyle ortak çalışan kişilerdir.

DSP Sertifikası Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek ve bilgilendirmek amaçlı Bakanlık tarafından belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kimselerin İSG kurumlarında çalışmalarına olanak sağlayan ve Bakanlıkça verilen Diğer Sağlık Personeli sertifikasıdır.

DSP Sertifikası Nasıl Alınır?

Diğer sağlık personeli belgesi diğer sağlık personeli eğitim programını tamamlayan ve bakanlık tarafından yapılan sağlık personeli sınavında başarılı olan kişilere  iş sağlığı veya iş sağlığı ve güvenli bölümlerinde lisansüstü eğitimi alanlara, Genel Müdürlüğe ve bağlı bulunduğu birimlerinden 5 yıl fiilen çalışma süresini doldurmuş kişiler istekleri halinde değerlendirilip Genel Müdürlük tarafından DSP sertifikası alabilirler.

DSP Almak İçin Gerekli Şartlar

 

Diğer sağlık personeli eğitim programını tamamlayıp sınavda başarılı olan kişiler alabilirler.

DSP Sertifikası Ücreti Ne Kadar?

Diğer Sağlık Personeli Eğitici Sertifikası 01.01.2015 tarihinden itibaren 413,00TL, Diğer Sağlık Personeli Sertifikası ise 103,25TL olarak yürürlüğe girmiştir.

DSP Sertifikası Kaç Günde Alınır?

Diğer sağlık personeli sertifikası 90 saat gibi kısa bir sürede alınabilmektedir. Tabi diğer sağlık personeli sertifikası almadan önce diğer sağlık personeli programını başarı ile bitirmek şarttır.

DSP Sertifikasını Almak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

DSP sertifikası almak için herhangi bir yaş sınırlaması koyulmuş olmasa da DSP sertifikası alabilmek için bakanlık tarafından belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomalarından birine sahip olmak gerektiği için 18 yaşından küçük kişiler doğal olarak alamazlar.

Diğer Sertifikalara ve Detaylı Bilgilerine Buradan Ulabşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir