Doz Düzeltme Dilekçesi

0

Doz Düzeltme Dilekçesi

                Doz Düzeltme Dilekçesi Nedir? Neden Yazılır?

Bazı zamanlarda doktorun hastaya yazmış olduğu ilaçlardaki dozlar hasta için uygun olmayabilir ya da yanlış yazılmış olabilmektedir. Bu şekildeki durumlarda da hatanın düzeltilmesi adına doz düzeltme dilekçeleri yazılmaktadır. Bu dilekçeler eczacılar tarafından yazılmış da olabilmektedir. Doz düzeltme dilekçeleri, hastanın mağduriyetinin giderilmesi için yazılmalıdır.

                Doz Düzeltme Dilekçesi Ne İçin Kullanılır?

Doz düzeltme dilekçeleri, hastaya verilmiş olan yanlış dozdaki ilacın doğru doza ayarlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilecek olan dilekçelerdir. Bu dilekçe ile hasta kişi, ilacı en doğru dozda ve şekilde kullanabilmektedir. Hastanın yanlış doz kullanımı ile daha kötü bir sonuç almaması için ciddi bir önem taşımaktadır.

                Doz Düzeltme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dozu yanlış şekilde veren kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi birimlerine dilekçeyi yazması gerekir. Dilekçede e-reçete numarası, hastanın bağlı olduğu kurum, hastanın adı ve soyadı, hastanın T.C. kimlik numarası, dozu hatalı girilen ilacın sisteme kayıt tarihi, dozu hatalı girilen ilacın adı, hatalı doz miktarı ve doğru doz kullanımı açık bir şekilde belirtilmelidir. Gereğinin arz edilmesi, tarih, imza, adres ve telefon bilgileri de dilekçede olmalıdır.

                Doz Düzeltme Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Doz düzeltme dilekçesi, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın kişinin yaşadığı yerdeki Sağlık Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir