Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

0

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nedir, Neden Yazılır?

Doğum yardımı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından alınan kararla, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için, bir defaya mahsus anneye yapılan sosyal yardımdır. Bu çocuk yardımında faydalanmak için yazılan dilekçeye doğum yardımı başvuru dilekçesi denir.

Doğum yardımı ilk çocuk için; 300 TL, ikinci çocuk için; 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL  ödeme anne adına yapılır.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Ne İçin Kullanılır?

Doğum yardımı dilekçesi, doğum yapan annenin çocuk sahibi olduğu için; sosyal yardımdan faydalanmak üzere başvurusu için yazılır ve kurumun yardım talebine yönelik bilgi sahibi olması sağlanır.

Başvuru sahibi kim olursa olsun, doğum yardımı parası anne üzerine yatırılmaktadır. Anne, nüfus cüzdanı ile giderek; kimlik ile bilgilerini teyit edip,  PTT şubelerinden yatırılan parayı çekebilir.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Yeni doğan bebek ya da bebekler, nüfusa kayıt ettirildikten sonra; ikamet edilen il valiliğine bağlı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü adına doğum yardımı dilekçesi yazılarak (sistemlerinde hazır dilekçe örneği mevcuttur.),  doğum yardımı parası için başvuruda bulunulur. Başvuru sahibinin kimlik bilgileri ile doğum yapan annenin ve bebeğin bilgileri dilekçeye yazılır. Doğum yapan kişinin çalışma bilgileri de yazılarak, dilekçe imzalanır. Başvuru yapan baba bile olsa, para anne üzerine yatmaktadır.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Kamuda çalışan kamu personeli bağlı olduğu kuruma dilekçeyi teslim edecek, diğer kişiler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne teslim edecektir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir