Doğru CV Hazırlama Yöntemleri

0

Doğru CV Hazırlama Yöntemleri

Eğitim hayatınız boyunca mezun olduktan sonra iyi bir işte  çalışmak için kendinize yatırım yaptınız. Her şeyiniz hazır. Peki ya CV’niz?

İyi bir hazırlanmış bir CV ilgili bir pozisyona sizin dışınızda yapılan başvurular arasından kolayca sıyrılmanızı sağlayacak. Bunun için öncelikle eğitiminiz, becerileriniz veya iş tecrübelerinize uygun pozisyonlara başvurmaya dikkat edin.Başvurduğunuz pozisyonun ilanında yer aldığından emin olun. Özgeçmişi işe girmek için değil, görüşmeye çağrılmak için hazırlandığını unutmayın.

CV Hazırlarken Nerele Dikkat Etmelisiniz?

CV’nizin yalın olması önemli. Bu yüzden iki sayfadan uzun olmamasına dikkat edin. İsminiz, iletişim bilgileriniz, ehliyet, doğum tarihi, askerlik durumu gibi kısa kişisel bilgileriniz en üstte yer almalıdır. Bunlar bir çok bir çok pozisyon için, ilk değerlendirme parametreleri olabilir. CV’nize fotoğraf eklenmek zorunlu olmamakla birlikte, eklenen fotoğrafın sade bir arka planda, mümkünse iş kıyafetleriyle çekilmiş olmalıdır. Bu alanda selfie fotoğraflarınızı kesinlikle kullanmayın.

CV‘niz de kullandığınız yazı tipi, büyüklüğü, rengi, paragraf biçimi gibi detayların doğru şekilde yapılmış olması hakkınızda daha profesyonel bir izlenim oluşturur. Baştan sona aynı fontu kullanmaya dikkat edip, renkli ve italik karakterler kullanmaktan kaçının! Yazım hataları ve devrik cümlelerden kaçınmanız, detaylara önem verdiğinizi gösterir.

CV’nizi hazırlamayı bitirdikten sonra yazdıklarınızı birden fazla okumanız, yanlışlıkları ortadan kaldırır. Deneyimlerinizi, görev tanımlarınızı ve açıklarınızı değerlendiricinin ilk okuyuşta anlayabileceği bir şekilde ifade edin. Mümkünse sayısal verilerle destekleyin.

İş hayatı ve eğitim bilgilerinizi kronolojik olarak sondan  başa doğru yazın. gelecekle ilgili beklentilerinizi, kariyer hedeflerinizi belirtin. Hobi veya ilgili alanlarınızı yazarken başvuru yaptığınız pozisyonu göz önünde bulundurun. Abartılı ifadelerden kaçının. Kendinizi öven açıklamalardan kaçının. CV’nizde dini inaçlarınıza, siyasal görüşlerinize, komik veya ciddiyetsiz ifadelere gerçek dışı bilgilere asla yer vermeyin.

Ücret beklentinizi geçmiş deneyimleriniz de aldığınız ücretleri CV’niz de yer vermenize gerek yoktur. CV’niz sizin bir yansımanızdır. Hazırladığınız bir CV’nin işe girdikten sonra bile bağlayıcı olduğunu unutmayın. Artık CV’niz hazır!

Sitemizde CV’nizi mükemmel bir şekilde hazırlamak için tüm bilgileri bulabilirsiniz! CV Örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir