Doğru CV Fotoğrafı Nasıl Olur?

0

cv-fotografi

Özgeçmiş Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Özgeçmişiniz sizi firmaya takdim eden araçtır. Eğer özgeçmişinizin diğer adaylardan fark yaratmasını istiyorsanız, Özgeçmişte belirli olan kurallara uymalı ve kendinizi en iyi şekilde anlatamalısınız. CV’de en çok yapılan hatalardan biride CV’de yer alacak fotoğrafın doğru seçilmemesi. Bugünkü yazımızda Özgeçmiş fotoğrafınızın nasıl olması gerektiğini ve CV fotoğrafınızı istenilen koşullara nasıl getireceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağız.

CV Fotoğrafı Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

dogru-cv-fotografi1-CV Fotoğrafı Boyutu:

Özgeçmişinizde yer alacak fotoğraf boyutu vesikalık fotoğraf ölçüsüdür. Bu nedenle fotoğraf çektirirken, yada fotoğraf seçerken bu boyutlara uyacak boyutta olmasına dikkat etmelisiniz.

Peki vesikalık fotoğraf boyutu nedir? Özgeçmişinizde yer alacak vesikalık fotoğraf boyutu: 4,5*3,3 yada 2*2,8

2-Arka Fon:

Özgeçmişinizde sosyal ortamlarda çektirdiğiniz fotoğrafları kullanmayınız. Bu sizi ciddiyetsiz gösterir. Onun yerine daha sade arka fonları tercih etmelisiniz. Burda size vereceğimiz tüyo: Arkafon renginin psikolojik olarak algıyı etkilediği.Eğer arka fon olarak siyahı seçerseniz, bu sizin karamsar biz yapıda olduğunuz izlenini verecektir. Sarı veye pembe gibi tonlarda arka fon tercih etmeyin eğer CV’nizi resmi yerlere gönderecekseniz. Sizin için en uygun renk tonu: Beyaz ve sakinliği anlatan mavi tonudur.

3-İfadeniz Nasıl Olmalı:

Özgeçmiş fotoğrafınızda yansıtacağınız ifade çok önemlidir. Öncelikle kişilerin ifadelerinin sizde bıraktığı etkileri düşünün. Gülümseyerek gelen biri sizde nasıl sıcak bir izlenim oluşturur ve sizde gülmeye başlarsanız. Özgeçmişinize bakacak kişide hangi ifadeyi uyandırmak istiyorsanız, fotoğranızdaki ifadeniz onu anlatmalı. Resmi bir yere başvuruyorsanız, tüm dişlerinizin göründüğü fotoğrafların yerine, gülümsediğiniz ve dışarıya enerji veren bir CV fotoğrafı ifadesi kullanmalısınız. Ciddi kurumlarda tüm dişlerinizin göründüğü fotoğraflar uygun olmayacak, sizi laçka gösterecektir.

4-Nasıl Poz Vermelisiniz? Duruşunuz Nasıl Olmalı

Özgeçmişinizde yer alacak fotoğraflarda, vereceğiniz pozlar oldukça kısıtlıdır. Bence bu konuda kendinizi fotoğrafçının eline bırakın:)

5-Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Özgeçmişinizde yer alacak fotoğraf konusunda belki en önemli noktalardan biri, ne giydiğinizdir. Kıyafet seçiminiz, tüm algıyı değiştirecektir. Öncelikle temiz olması gerektiğinden bahsetmemize gerek yok sanırım. Erkeklerde gömlek kullanmalarını öneriyoruz. Kravat konusunda sizleri zorlamayacağız. Çünkü artık şirketler bu kadar ciddiyete gerek duymuyorlar. Erkekler için önerimiz tişört tercih etmemeleri. Yada ekoseli gömlek tercih etmemeleri.

Bayanlarda CV’nizde yer alacak fotoğraf için kıyafet önerimiz ise: Cıvıl cıvıl renkler kullanmamaları.Sade siyah bir elbise, yada gömlek sizin içinde en uygun seçim olacaktır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir