Diş Protez Teknikeri

0

Diş Protez TeknikeriDiş Protez Teknikeri

Diş protez teknikeri kaybedilmiş dişlerin ve işlevlerinin yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin laboratuvar çalışmalarını yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.

Diş Protez Teknikeri – Görevleri:

Diş Protez Teknikerleri diş hekiminin öngördüğü tedavi planına göre aşağıdaki laboratuar uygulamalarını yapar veya yapılmasını sağlar:

  • – Diş hekimince alınan ağız ölçüsünden model hazırlamak;
  • – Hazırlanan modeller üzerinde; sabit ve hareketli bölümlü  protezlerin şekillendirilmesini, döküm yöntemiyle çoğaltılmasını, bunlara tesviye ve cila ile estetik görünüm vererek ağızda kullanılmaya uygun hale getirilmesini sağlamak;
  • – Diş hekiminin tam dişsiz veya yarı dişli iken aldığı ağız ölçülerine uygun, hareketli tam ve bölümlü protezlerin hazırlanmasında, diş dizimi, mum modelaj ve akrilik işlemlerinin yapılmasında görev almak;
  • – Çatlayan ve kırılan protezlerin tamirini yapmak;
  • – Diş hekiminin uyguladığı tedavi süreci boyunca planladığı hareketli ortodontik apareyleri hazırlamak;
  • – Kullandığı aletlerin bakımı ve basit onarımını yapmak.

Diş Protez Teknikeri – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Diş protez teknikerleri/ağız ve diş sağlığı teknikerleri genel olarak laboratuar ortamlarında çalışırlar. Çalışırken ilgili oldukları konu malzeme ve aletlerdir, hastalarla doğrudan iletişimleri yoktur. Büyük ve gelişmiş laboratuarlarda çok değişik sayıda bölüm ve bu bölümlerde çalışan birden fazla kişiler bulunmaktadır. Bu farklı bölümlerde yapılan işe bağlı olarak çalışma ortamı aydınlatma, oturma ve havalandırma açısından değişiklikler göstermektedir. Metal döküm ve tesviye işlerinin yapıldığı ortamlar genellikle gürültülü ve tozludur. Akrilik ve porselenle çalışılan ortamlar daha temizdir. Çalışma saatleri değişken olup, geç saatlere kadar hatta hafta sonları ve resmi tatillerde de çalışılabilmektedir.

Diş Protez Teknikeri – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Diş protez teknikerleri; devlet hastaneleri, diş hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi kamu kuruluşlarında oluşturulan diş protez laboratuarlarında, özel kesime ait özel diş protez laboratuarlarında iş bulabilirler. Bunun yanında kendileri de diş protez laboratuarı da kurabilirler.

Diş protez teknikerleri, diş hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda çalıştıkları için diş hekimlerinin yoğun olarak çalıştığı il, ilçe ve bölgelerde çalışırlar.

İş bulma konusunda cinsiyet farklılığı mevcut değildir. Çalışma ortamı ve çalışma saatleri işyeri seçiminde etkili olmaktadır.

Diş Protez Teknikeri – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Eğitim sırasında mesleki olarak herhangi bir kazancı mevcut değildir.

Eğitim sonunda devlete ait hastanelerde bulunan diş protez laboratuarlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Hastane döner sermayesinden yararlanabilirler.

Özel diş protez laboratuarlarında çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle ilk işe başlayışta asgari ücretin 3-3,5 katı civarında ücret alınmaktadır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir