Diş Protez Bölümü Maaşı

0

Diş Protez Bölümü Maaşı

Diş protez bölümü son zamanlarda en popüler meslek dalları arasında yer almaktadır. Diş protez bölümü maaşları ise bu mesleği seçmek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Yazımızda sizlere bölüm hakkında bilgi vereceğiz.

Diş Protez Ne İş Yapar?

İlk olarak diş protez ne iş yapar? Sorusuyla başlayalım. Diş protez bölümü mezunu olan bir kişi diş hekimlerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda laboratuarlarda çalışabilmektedir. Ara teknik eleman olarak geçmektedir.

Diş Protez Görevleri Nelerdir?

  • Diş protez teknikeri olan kişilerin çeşitli görevleri bulunmaktadır. Bu görevler şu şekildedir:
  • Diş hekimi hastanın diş ölçüsünü aldıktan sonra gerekli olan protezi hazırlar.
  • Hazırlanmış olan diş protezinin kullanım için hazır hale getirilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kullanılmış olan aletlerin ve cihazların temizliğinden sorumludur.
  • Protezde kırılma veya çatlama olduysa bunun onarımını yapmaktadır.

Diş Protez Nerelerde Çalışabilir?

Diş protez bölümü mezunu alan bir kişinin çalışabilecekleri yerlerde oldukça çeşitlidir. Bu kişiler özel veya kamu kuruluşlarında çalışabilmektedir. Devlet hastaneleri, diş protez laboratuarları, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, özel diş doktorları muayenehaneleri gibi alanlarda çalışılabilmektedir.

Diş Protez Ne Kadar Maaş Alır?

Diş protez bölümü mezunlarının almış olduğu maaşlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bir diş protez teknikerinin almış olduğu maaş ortalama olarak 2 bin 800 TL civarındadır. Çalıştığı kuruma göre bu maaş 3 bin 300 seviyesine kadar yükselebilmektedir. Kıdemli olan çalışanların maaşları daha yüksektir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir