Diş Hekimliği Maaş

0

Diş Hekimliği Maaş

Diş Hekimi Ne İş Yapar?

Diş hekimi ağız boşluğunu ve diş sağlığının korunmasından sorumlu bir sağlık personelidir. Diş ve diş eti rahatsızlıklarını gidermek için bulunmaktadır. Diş hekiminde bulunması gereken özellikler arasında el kabiliyeti olması, renk algısının iyi olması, estetik anlayışına sahip olmalı, ellerini ve gözlerini uyumlu şekilde kullanabilmesi gerekmektedir.

Diş Hekimi Görevleri Nelerdir?

Hastaları muayene ederek diş hakkındaki rahatsızlıklarını gidermesini sağlar, dişinizin durumuna göre rahatsızlığının giderilmesini iyileşmesini sağlar, diş eti rahatsızlıklarını ameliyat ya da ilaç yoluyla giderilmesini sağlar. Muayene ile birlikte film çektirme görevine de sahiptir. Diş eti rahatsızlıkların daha net anlaşılması için bu yola başvurulması gerekir.

Diş Hekimi Nerelerde Çalışabilir?

Devlet kurumlarının hastanelerinde çalışabileceği gibi özel hastanelerde ya da özel klinik kurarak kendi ofisini de kurabilirler. Bazıları da uzmanlık eğitimi alarak üniversite kadrosuna dahil olmaktadırlar.

Diş Hekimi Ne Kadar Maaş Alabilirler?

Eğer kamu kurumunda görev yapıyorsa 4 bin TL civarında bir ücret almaktadır. Döner sermaye ile birlikte bu miktar artmaktadır. Özel sektörde ise 3,500 TL gibi bir ücretle başlayabilirken rakamı 10 bin TL’ye kadar çıkarmak mümkündür.

Diş Hekimi Nasıl Olunur?

Diş hekimi olmak isteyen adayların ÖSYM tarafından hazırlanan sınava katılarak diş hekimliği bölümünü kazanarak üniversiteye girişini yapıp hazırlık sınıfı hariç 5 yıllık bir eğitim sürecinin ardından diş hekimi olmaktadır. 4.sınıfta uygulamalı eğitim almaya başlayarak daha pratik bir şekilde mezun olunmaktadır.

X Haftada kaç Saat Çalışır? 40
X Ayda kaç Saat Çalışır? 130-140
Mesai var mı? Esnek Çalışma Saatleri
Aktif Maaş 4498 TL (temmuz 2017)
Prim 0 TL
Verilen Zam 475 TL (%9)
Vergi Dilimi 20% (temmuz 2017)
Toplam Ele Geçen 4973 TL (Ocak 2018)
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir