Deri Mühendisi

0

Deri MühendisiDeri Mühendisi:

Deri mühendisi hayvansal bir ürün olan derilerin hammadde durumundan işlenmiş deri haline gelebilmesi için yapılması gereken işlemler konusunda inceleme ve araştırmada bulunan kişidir.

Deri Mühendisi – Görevleri:

Deri mühendisinin görevleri aşağıda sıralanmıştır:

  •  Derinin yüzüldükten sonra bazı işlemlere tabi tutularak kullanılabilir hale getirilmesine kadar yapılan işlemleri denetler;
  •  Özel kullanım niyetiyle derilerin üretimi alanında çalışmak, inceleme ve araştırmalar yapmak;
  •  Derinin ekonomik olarak değer kazanması amacıyla teknolojik gelişmelerle ilgili araştırmalar yapmak;
  •  Deri üretimi sırasında ortaya çıkan atıklardan yan mamuller elde etmek için yöntemler geliştirmek;
  •  İşlenerek kullanılır hale gelen ham deri ve kürkün dikilmesi ve korunması konusunda öneri ve tavsiyelerde bulunmak;
  •  Sektörün sorunlarının çözümlenmesi için bilimsel ve teknolojik anlamda öneriler getirmek, modaya uygun yeni ürünler geliştirmek ve danışmanlık yapmak.

Deri Mühendisi – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Deri mühendileri genel olarak kapalı ortamda; fabrikalarda, atölyelerde, ıslak zeminde, yer yer de laboratuarda çalışırlar. Fabrika, atölye vb. yerlerde yoğun deri kokusu ve kimyasal analizler yaparken çoğunlukla kimyasal madde ve ilaç kokularına maruz kalırlar. Bu da mesleki riskler arasında yer almaktadır. Meslek elemanları fabrikalarda işverenle, teknisyen, tekniker ve işçilerle iletişim halindedirler.

Deri Mühendisi – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Deri mühendisleri, özel sektörde başta deri sanayi olmak üzere deri sanayi kimyasallarını üreten ve pazarlayan yerli ve yabancı firmalarda çalışabilmektedir. Kamu kuruluşları olarak Tarım Bakanlığı, DPT, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.

Deri Mühendisi – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Eğitim süresince mesleki kazanç olarak sadece staj zamanı işverenin belirlediği ve asgari ücretin %30’unu aşmayacak şekilde ücret alabilirler.

Çalıştığı yer kamu kuruluşu ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 8. Derecenin 1. Kademesinden aylıkla göreve başlarlar.

Özel işyerlerinde ise aylık kazançları yeni başlayan için asgari ücretin en az 2 katı kadardır.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir