Dekoratif Sanatlar Teknisyeni

0

Dekoratif Sanatlar TeknisyeniDekoratif Sanatlar Teknisyeni

Farklı mimari yapı yüzeyleri, mekân, mobilya, iç-dış aksesuarların yüzeyleri, endüstriyel ürün ve dekoratif ürünler gibi, çok çeşitli yüzey tasarımı ve süslemesi projelerini gerçekleştirme düzeyinde her türlü yüzey ve mekânı, geleneksel sanatın birikimlerinden çıkışla, çağdaş bir yaklaşımda değerlendiren ve dekoratif tasarım uygulamaları ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapabilen nitelikli sanat elemanıdır.

Dekoratif Sanatlar Teknisyeni – Görevleri:

Dekoratif sanatlar teknisyeninin görevleri aşağıda sıralanmıştır:

 •  Çeşitli yüzey tasarımları öncesi; uygulamaya dönük, biçim, yapı, işlev, malzeme ile ilgili teknik analizler yapmak ve uygulama alternatiflerini araştırmak;
 •  Amaca yönelik, fotoğraf çekmek, ölçü almak, ölçümleri ve gerekli tespitleri çizdiği ayrıntılı krokiye aktarmak;
 •  Yüzeylerin ve uygulama tekniğinin gerektirdiği araç gereç sarf malzemelerini listelemek;
 •  Renkli grafik proje resimleri yapmak(illüstrasyon, logo, amblem, broşür, afiş, v.b. );
 •  Renkli sunum resimleri, basit maket uygulamaları, basit prototip uygulamaları ve ölçekli yapım resimleri yapmak ve iş sürecini planlamak;
 •  Çeşitli yüzeylere, çeşitli resim teknikleri ile dekoratif ve özgün resimler yapmak;
 •  Çeşitli duvar resimleri(bezeme, fresk, grafitti, sgrafitto, mozaik, vitray,) için uygulama projesi yapmak;
 •  Tipografik düzenlemeler yapmak;
 •  Boyama-Kesme-yapıştırma vitray çalışmaları, kurşunlu vitray ,alçılı vitray-koparma ve sablaj cam teknikleri ile vitray tasarım uygulamaları yapmak;
 • Düz cam, sablajlı cam ve ayna üzerine cam altı- cam üstü boyama, kumlama tekniklerini uygulamak;
 •  Mekânlarda boya ile yapılan dekoratif süsleme tekniklerini serbest el ya da şablon yöntemleri uygulamak;
 •  Bilgisayarla tasarım ve desen çizimi (logo, amblem, tipografik öğeler, desen çıkarma, büyültme, küçültme, detay alma, desen şekillendirme, renk ayırımı) yapmak;
 •  Seramik yüzeylere desen tasarımları ve boyama uygulamaları yapmak;
 •  Yapılan çalışmaların raporunu hazırlamak, çizim, fotoğraf ve bilgileri tarih ve sıra no vererek dosyalamak.

Dekoratif Sanatlar Teknisyeni – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Dekoratif Sanatlar Teknisyenleri, genellikle büro, atölye vb. kapalı ortamlarda, tarihi binalarda tozlu, boyalı ortamlarda ve açık havada çalışırlar. Ortam zaman zaman gürültülü ve kirlidir. Birinci derecede malzeme ile ilgilidirler. Kullandıkları kimyasal maddelerden dolayı bulundukları ortam tozlu ve kokulu olabilir. Uzun süreli atölye çalışmalarında ve yaptıkları çalışmaların montaj ve yerleştirme işlemlerinde görev alabildikleri için güvenlik tedbirleri önemlidir ve bedensel yorgunluk yaşayabilirler. Çalışırken meslektaşları, grafik tasarımcıları, iç mimarlar, mimarlar, endüstri tasarımcıları, inşaat mühendisi, diğer çalışanlarla(sıva-alçı-boya-cam-ahşap-polyester-mozaik işçiliği elemanları gibi) ve işverenle iletişimde bulunurlar.

Dekoratif Sanatlar Teknisyeni – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Dekoratif sanatlar teknisyeni, mimari restorasyonlar, dekorasyon, duvar resmi atölyeleri, grafik tasarım ve ambalaj konularında, cam ve seramik endüstrisi, vitray ve alçı atölyeleri ile desen tasarım ünitelerinde, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı ve Müzeler gibi kamu kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca sahne ve tiyatro dekoru, promosyon ve hediyelik ürün yüzey süsleme atölyeleri, vb. yerlerde çalışabilirler. Özel sektörde tasarımcı olarak, restorasyon şirketlerinde kalemkar olarak çalışabilirler ve iç mekanda kullanılan süsleyici elemanların  üretimini yapan iş yerlerinde teknik eleman olarak istihdam edilebildikleri gibi, gerek ara eleman olarak gerekse bağımsız olarak kendilerine ait işyeri ve atölyelerinde bu alanlarda da hizmet verebilmektedirler.

Dekoratif Sanatlar Teknisyeni – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Eğitim sırasındaki stajda asgari ücretin %30’unun aşmayacak şekilde ücret alabilirler ve sigortaları devlet tarafından karşılanır.

Özel sektörde asgari ücretle işe başlayabilirler. İleriki yıllarda uzmanlaşma ve işindeki başarısı oranında ücreti artmaktadır.

Kamu kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre çalışanlar teknik hizmetler sınıfında çalışanların tazminatlarından yararlanabilmektedirler.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir