Dekor ve Kostüm Sanatçısı

0

Dekor ve Kostüm SanatçısıDekor ve Kostüm Sanatçısı

Dekor ve kostüm sanatçısı tiyatro, opera, sinema gibi gösterilerde rol alan sanatçıların giysilerini ve sahne dekorlarını tasarlayıp uygulayan kişidir.

Dekor ve Kostüm Sanatçısı – Görevleri:

Dekor ve kostüm sanatçısı görevleri aşağıda sıralanmıştır:

  •  Sahneye konulacak eseri inceleyerek olayın geçtiği zamana özgü giysi, saç ve eşya modellerini belirlemek;
  •  Eserin niteliğine göre kullanılacak kostüm ve saç modellerini eserde rol alan sanatçıların rollarini ve tiplerini göz önüne alarak tasarlamak;
  •  Tasarladığı modeller için gerekli malzemeyi sağlamak;
  •  Sahne dekorları, kostümleri, makyaj, peruk yapılan atölyelere, hazırladığı çizimleri iletmek ve bunların yapılışını kontrol etmek;
  •  Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izlemek ve dalıyla ilgili konuları bu provalarda denetlemek;
  •  Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izlemek ve denetlemek.

Dekor ve Kostüm Sanatçısı – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Dekor ve kostüm sanatçısı kapalı bir ortamda meslektaşları ile bir arada çalışırlar. Çalışmalarını uygulama atölyelerindeki teknik elemanlarla birlikte yürütürler. Dekor ve kostümlerin tasarımı ve yapımı sırasında çalışmalar gündüz saatlerinde yürütülür, eserin oynandığı dönemlerde gece de çalışmak bazen da turnelere katılmak gerekir.

Dekor ve Kostüm Sanatçısı – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Dekor kostüm sanatçısı devlet tiyatro, opera veya balelerinde, belediyeye ait şehir tiyatrolarında, özle tiyatrolarda, özel film şirketi ya da televizyon kanallarında, moda ve reklam şirketlerinde görev alabilirler.

Dekor ve kostüm dalından mezun olanlar son yıllarda sayısı artan televizyon kanallarında dekoratör, film şirketlerinde sanat direktörü olarak iş bulabilmektedirler. Dizi sektörünün gelişmesi ve yaygınlaşması ile bu mesleğe olan ihtiyaç artmıştır.

Dekor ve Kostüm Sanatçısı – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Eğitim sırasında mesleki açıdan bir kazanç mevcut değildir.

Ödenekli tiyatrolarda başlangıç ücret asgari ücretin 4 katı dolaylarındadır. Özel televizyon ve film şirketlerinde yapılacak işin niteliğine ve kapsamına göre ücret elde etmek mümkün olabilir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir