Değerlendirme Merkezi Uygulaması Nedir Ve Bu Sürece Nasıl Hazırlanılır

0

Değerlendirme Merkezi Uygulaması Nedir Ve Bu Sürece Nasıl Hazırlanılır?

Her şirkete özel değerlendirme ve geliştirme merkezi tasarımıdır. İnsan kaynakları yönetiminde son yıllarda çok popüler olan değerlendirme merkezleri ve uygulamaları bireylerin işe alım süreçlerinde ki potansiyellerinin uygun olup olmadığının ölçümü, kazanabilecek yetkinliklerinin belirlenmesi, gelişim programlarında kendilerine katabilecekleri avantajları belirlemektedir.  Değerlendirme ve geliştirme aşamasına alınacak iş pozisyonları, o pozisyonların sahip olduğu yetkinlikleri almak değerlendirme merkezi uygulaması için önemlidir.

Değerlendirme Merkezi Uygulamalarında Ki Hazırlık Süreci

Firmanın ve ilgili pozisyonların yetkinliklerini ölçmek için kullanılan araçlar belirlenmektedir. Değerlendirme merkezine gönderilen bilgiler tek tek araştırmaya alınmaktadır. Kişilerin güçlü ve güçsüz yanları, gelişime açık olup olmadıkları belirlenir. Kişilerin özellikleri sınıflandırıldıktan sonra ki aşama ise bilgilerin ilgili firmaya verilmesidir. Çeşitli firmaların yapıtı uygulamalar değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar değerlendirme uygulaması sonunda her kişiye özel gelişim ve değişim planı yapılmaktadır. Gelişim planı içerisinde eğitim dışında bireysel gelişim olan diğer seçenekler de kişiye göre planlanmakta ve yetiştirmektedir. Eleman seçiminin dışında kişinin potansiyellerini ortaya çıkarmak için birçok değerlendirmeden geçirmektedir. İşe alım aşamasında adayların belirlendiği havuz sisteminde pozisyonlara uygun adayların işe alımı ile sonuçlanmaktadır. Başka bir aşamada ise adayların geliştirme merkezine yönlendirilmeleriyle de başarı ve gelişim elde edilmektedir.

Değerlendirme Merkezi Uygulama Aşamaları

Proje planlama ve hazırlama aşaması, değerlendirme tasarımı, değerlendirme merkezinin uygulamaları ve son olarak da raporlama işlemidir. Raporlama aşamasında işe alınacak adayların belirlenmesi, yerleştirme, plan oluşturma aşamasıdır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir