Davadan Feragat Dilekçesi

0

Davadan Feragat Dilekçesi 2017

Günümüzde birçok kişi farklı farklı sebeplerden birçok farklı kişi ile davalık olmaktadır. Yeri geldiğinde çok uzun süren, yeri geldiğinde de anlaşmalı şekilde biten davalar bazen sonuçlanmadan da bitebilir. Bunun en büyük örneklerinden birisi ise davacı kişinin davadan feragat etmesi olayıdır.

Davadan feragat etmek, davacının açmış olduğu davayı kapatma isteği ve talebidir. Davadan feragat etmeyi yalnızca davacı kişi yapabilmektedir. Bu sayede davacı, dava aşamasında verdiği dilekçedeki sonuç bölümünde istemiş olduklarından vazgeçmiş olmaktadır.

Feragat Çeşitleri Nelerdir

Davacı davasından iki şekilde feragat edebilmektedir.

  • Sözlü feragat: davacının dava esnasında sözlü olarak gerekli şahitlerin önünde feragat etmesi olayıdır. Davacının sözlü olarak ettiği feragat bu sayede mahkeme tutanaklarına yazılabilir. Yazılan tutanağa imzasını atan davacı, dava açtığı sebeplere karşılık istediği sonuçlardan vazgeçmiş olmaktadır.
  • Yazılı feragat: Davacı kişinin mahkemeye vereceği bir dilekçe ile davasından feragat etmiş olma olayıdır. Feragat dilekçesinin verilme anıyla itibaren duruşma tutanağına gerekli bilgiler yazılır.

Davadan Feragat Dilekçe İçinde Neler Yazmalı

İlgili mahkemenin hâkimliği en üst kısımda yer alacak şekilde feragat edilecek davanın dosya numarası sağ üst köşeye yazılmalıdır. Feragat eden davacının adı ve soyadı, adresi, davalı kişinin adı ve soyadı, adresi, dilekçe konusu ve feragat etme izahı özenle dilekçede açıklanmalıdır. Dilekçenin alt kısmına sonuç ve istek kısmında davadan feragat etme isteği tekrar edilmelidir. Dilekçenin sağ alt kısmına da davadan feragat eden kişin adı soyadı ve imzası yazılır.

Davadan Feragat Sonucu Nedir?

Davacının feragat beyanı sonrasında davada esasa girilmeden ve bir hükme varılmadan karar hızlı bir şekilde verilir. Feragat, kesin hükümdür. Bu yüzden davadan feragat eden kişinin bu beyandan dönme gibi bir durumu olamaz.

Davadan Feragat Dilekçe Örneği

Davadan Feragat Dilekçe Formu İNDİR

Tüm Dilekçe Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz! (100+ Hazır Dilekçe)

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir