Daktilograf

0

DaktilografDaktilograf

Daktilograf müspette olarak hazırlanmış dokümanları, imla kurallarına uygun olarak kağıt üzerine daktilo makinesi ile yazan kişidir.

Daktilograf – Görevleri:

Daktilografın görevleri aşağıda sıralanmıştır:

  •  Kullandığı yazı makinesinin bakımını yapmak ve kullanıma hazır hale getirmek;
  •  Yazılacak yazıya göre kağıt ve malzemeyi seçmek;
  •  Kendisine verilen yazı veya yazılı dokümanları, yazım kuralları ve yazının içeriğine uygun olarak daktilo makinesi ile yazmak;
  •  Yanlış yazımları düzeltmek;
  •  Biten şeridi değiştirmek.

Daktilograf – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Daktilograflar genel olarak ofis gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Daktilograf görevini tek başına yaptığın için başka kişilerle ilişkisi minimum düzeydedir. Çalışma saatleri düzenli olsa da yoğunluğu çalıştığı işyerinin işlerine göre değişmektedir.

Daktilograf – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Günümüzde birçok kurum ve kuruluş daktilograf kadrosunu, sekreter, bilgisayar operatörü gibi kadrolarla bütünleştirerek kullanma eğilimindedir. Bu yönüyle, daktilograflık, tek başına bir meslek olma özelliğini yitirmek üzeredir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak daktilo kullanımının giderek, yerini bilgisayar kullanımına bırakması beklenmektedir. Dolayısıyla daktilograflık geleceğin meslekleri arasında değildir.

Daktilograf – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Uygulamalı eğitim esnasında asgari ücretin %30’unu aşmamak kaydıyla belirli bir ücret alabilir.

Asgari ücretle işe başlandığı gibi, işletmenin büyüklüğüne göre, asgari ücretin üzerinde de aylık ödenebilmektedir. Kamu kuruluşlarında çalışılması durumunda ise, yasaya bağlı olarak, lise ve dengi okul mezunlarına uygulanan ücret ödenmektedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir