CV’ye Yazılacak Hobiler

0

CV’ye Yazılacak HobilerCV’ye Yazılacak Hobiler

Profesyonel bir özgeçmiş hazırlamak istiyorsanız, eğitim, kariyer ve iş tecrübeleri bilgileriniz kadar CV’ye yazılacak hobiler kısmı da önemlidir.  Hobi, kişinin normal yaşantısındaki eğlence ve keyif almak için yaptığı, özel ilgi alanlarıdır. Peki, CV’de hobilerinizi nasıl yazmalısınız?

CV’de hobilerin önemi

İş başvurularında hobilerin sorulma amacı, aslında ne kadar sosyal biri olduğunuzu ve ilgi alanlarınızı ölçmektir. Bu sayede işveren, aslında kültür seviyeniz hakkında az çok bilgi sahibi olmaya çalışır. Özgeçmişe hobi en az 3, en fazla 5 tane yazılmalıdır.

Tüm CV Hazırlama Teknikleri ve tüyoları

CV’de hobiler olarak neler yazabilirsiniz?

Öncelikle klasik bir cevaptır, ancak birçoğumuz kitap okumaktan, müzik dinlemekten, spor yapmaktan hoşlanırız ve bunları hobilerimizin başında yazarız. Ancak, bunları yazarken biraz klişe olmaktan uzak durmalıyız. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Örneğin;

Yanlış Doğru
 

Kitap okumak

İngiliz edebiyatı tarzı kitaplar okumak, Dünya klasikleri veya fantastik ya da bilim kurgu kitapları okumak gibi. Eğer bir kitaplığınız varsa ise bunu kitap koleksiyonu yapmak şeklinde de ifade edebilirsiniz.
Müzik dinlemek Klasik müzik dinlemek, caz dinlemek vb.
 

Yabancı müzik dinlemek

İngilizce hareketli müzikler dinlemek, Fransızca slow müzikler dinlemek, enstrümantal müzikler dinlemek
Müzik aleti çalmak İyi derece gitar çalışıyorum, klasik müzik tarzında piyano çalmayı seviyorum vb.
Sinemaya gitmek Sinemada ilk gösterimlere gitmek, Oscar ödüllü filmleri kaçırmamak,
Film izlemek Amerikan yapımı filmler izlemek ya da bilim kurgu filmleri izlemek, tarihi filmler izlemek vb.
Spor yapmak Sabah koşusu yapmak, 2 saatlik kondüsyon ağırlıklı spor yapmak, su sporları vb.
Futbol, basketbol vb. oynamak Takım sporları oynamak
Yürüyüş yapmak Sabah yürüyüşü, ay ışığı (gece) yürüyüşü vb.
 

Dans etmek

Bu konuda eğitim aldığınızı da vurgulayarak 2 yıldır profesyonel tango yapmak, vals yerine Avusturya dansı, Ça- ça yerine Latin Amerika dansları yapmak vb.
 

Seyahat etmek

Yabancı ülkelerde tarihi geziler, yakın yerlerde ailem ile zaman geçirebileceğim yerleri gezmek. … sporu yapabileceğim yeni yerler keşfetmek, bakir yerleri görmek vb.

 

Bunlar dışında yaptığınız, zevk aldığınız yüzlerce hobiyi CV’nize ekleyebilirsiniz. Örneğin; buz pateni, hafta sonu gönüllü eğitmenlik, balık tutmak, el işi, yazı yazmak, şiir yazmak, müzik aleti çalmak, bilgisayar oyunları oynamak, paintball, ralli, bilardo oynamak, borling oynamak, tenis oynamak vb.

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir