CV’ye Referanslar Nasıl Dahil Edilmeli?

0

CV'ye Referanslar nasıl dahil edilmeli?

Referanslar nasıl dahil edilmeli?

Yapılan anketlere ve diğer araştırmalara göre işe alımların %80 inde referans oldukça önemli bir kaynak. Çünkü siz kendinizi ne kadar anlatırsanız anlatın bir de sizi daha önce çalıştırmış kişilerden dinlemek çok daha farklı bir durum ve iyi bir ön izlenim şekli. Hatta siz daha iş görüşmesine çağrılmadan önce bir çok firma referanslarınızı aramış ve sizin hakkınızda ön bir bilgiye sahip olmuş oluyor. CV’niz ne kadar başarılı olursa olsun eğer referanslarınızdan iyi bir şey alamazlarsa sizi aramayı tercih etmiyorlar.

Ancak araştırmaların bir başka sonucu ise daha ilgi çekici. CV lerde bulunan referansların yaklaşık %30 u sahte. Kişiler sadece hakkında iyi şeyler söylenmesi için yakın çevresinden kişilerin numaralarını sanki oranın çalışanıymış gibi veriyorlar. İşverenler ve insan kaynakları ise bunu çok çabuk anladıkları için o kişiler zaten görüşmeye davet edilmiyorlar. Referanslarınızın gerçek olmasına önem verin. Peki, CV nize referans nasıl yazılır? Bakalım.

CV’de Referans Nasıl Yazılır?

  • Ne kadar çok iş yerinde çalışmış olursanız olun yazacağınız referanslar 3 kişiyi geçmesin.
  • Referans yazdığınız kişiyi bu durumundan mutlaka haberdar edin.
  • Referans vereceğiniz kişiler sizin kendi yöneticiniz olabilir ya da çalıştığınız iş yerinde yetkili bir kişi olup sizden başka bir birimde çalışan ancak çalışmalarınıza şahit olan bir kişi de olabilir.

Örnek referans yazma şekli ise şu şekilde;

Mustafa Yılmaz

Beyaz Holding / İdari İşler Müdürü
05xx xxx xx
[email protected]

  • Referans olarak yazmamanız gereken kişilerinde bir listesi mevcut tabi ki. Bunların başında hali hazırda çalıştığınız işyerindeki yöneticiniz geliyor. Hemen peşinden ise yakın akrabalarınız. Özellikle soyadınız aynı ise kesinlikle yazmamalısınız.
  • Yine yapılan bir başka araştırmaya göre insanların yaklaşık %60’ı referansların çok önemli olmadığını düşünüp olmayan kişilerin isim ve telefonlarını veriyorlar ya da eski iş yerindeki yöneticisinin adını verip altına yakın arkadaşının telefon numarasını yazıyor. Ancak bu noktada bilmeniz gereken şey işverenlerin yaklaşık %50’si bu durumu daha sizi iş görüşmesine çağırmadan anlıyor. O yüzden yazacağınız referansların gerçekliği oldukça önemli.

Sizler için hazırladığımız Referans Örneklerinden faydalanabilirsiniz!

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir