CV’de Ön Yazı Nasıl Olmalı?

0

Ön Yazı Nasıl Olmalı?

Kariyer.net, insan kaynakları Direktörü Eda Özer, sizler için Özgeçmişte Ön yazının önemini anlatıyor.

Ön yazı bir özgeçmişin ayrılmaz bir parçası olmalı. Genellikle CV’lerde ön yazı olmuyor ve Ön yazı’nında hazırlanması adaylara zor geliyor.

Ancak Ön yazı ne işe yarar?

Öncelikle adayın, ilk anda neyi hedeflediğini, neyi amaçladığını, hangi pozisyonda çalışmak istediğini ifade etmesi açısından çok önemli. Çünkü bazı CV’ler çok dolu ve çok uzun olabiliyor. Ve pozisyona uygunluğunu ayırt edebilmek için de, kişinin tam olarak ne istediğini CV’den görmenize engel olabiliyor, bu teknik ve kişisel anlamda dolululuk. Onun içinde kısa bir Ön yazı yazılması uygun olur.
Ön yazıda, benim hayat amacım budur. Ben bu alanda çalışmak istiyorum. Geçmiş deneyimlerin özetle bunu ifade eder. Ve çalışmak istediğim alanda budur demek yeterlidir.
Uzun uzadıya tüm CV’yi düz yazıya dökerek tekrar etmek değildir ön yazı. Hangi okullarda okuduğunuzu, ne kadar iyi yabancı dil bildiğinizi, hangi bilgisayar programlarını kullandığınızı görmek istemeyiz ön yazıda.
Ön yazıda sadece amacınızı, hangi pozisyonda çalışmak istediğinizi, nereye gitmek istediğinizi, nasıl bir çalışma kültürü hedeflediğinizi belirtin. Bunlara ön yazıda yer vermek yeterli. Ve ön yazı mutlaka Özgeçmişinn bir parçası olmalı!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir