CV ve Özgeçmiş Arasındaki Farklar

0

CV ve Özgeçmiş Arasındaki Farklar

CV ve Özgeçmiş arasındaki farklar aslında çok basittir. CV’ de eğitim durumunuz, yaşınız, çalışma geçmişisiniz, hobileriniz ve çok daha fazla bilgi yer alır.  CV ve Özgeçmiş arasındaki farklar bazen karıştırılsa da bu yazımızda bu hatayı artık yapmayacaksınız.

Öz geçmiş kişinin becerilerinin, başarılarının olduğu bir özettir. Çok uzatmadan sadece bunlara yönelik hazırlanan öz geçmişler başarılı sayılır. Öz geçmiş sadece bilgi vermeye yönelik olmalıdır. Kişisel yorumlar ya da eklemeler öz geçmişin doğasına aykırıdır. Özgeçmiş genelde 1 sayfa uzunluğunda olmalıdır. 1 sayfayı geçen özgeçmişler fazla uzun ve de gereksiz olurlar.

CV’ de eğitim ve geçmiş iş durumunuzu anlaşılır bir şekilde yazın. En önemlisi bu ikisidir. Kesinlikle bunlardan kaçınmayın. Yine özgeçmiş de olduğu gibi saçma cümleler ya da cümleyi uzatacak kelimelerden uzak durun. Mesela bir eğitim kurumuna iş başvurusunda bulunuyorsanız kesinlikle özgeçmişinizi buna göre ayarlayın. Eğer doğrudan özgeçmiş ile başvuru yapıyorsanız kesinlikle burada kısa kısa da olsa iş hayatınızdaki geçmişten bahsedin.

CV ve Özgeçmiş Arasındaki Farklar

  • İhtiyaçlarınızı doğru bir format ile yazın. Sektörler, çalışma alanları ve kişisel bilgiler bir kombin içerisinde olmalı.
  • Neleri ekleyip çıkaracağınıza dikkat edin. Örnek CV’ler size iyi bir kılavuz olacaktır.
  • Kendinize uygun bir format seçin.
  • Başvuru yapacağınız yere göre bir yazım tarzı bekleyin.
  • İmla hatası yapmayın ve bir kaç kez okuduktan sonra gönderin.
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir