CV referans nasıl yazılır?

1

CV referans nasıl yazılır?

CV referans nasıl yazılır?

Yapılan anketlere ve diğer araştırmalara göre işe alımların %80 inde referans oldukça önemli bir kaynak. Çünkü siz kendinizi ne kadar anlatırsanız anlatın bir de sizi daha önce çalıştırmış kişilerden dinlemek çok daha farklı bir durum ve iyi bir ön izlenim şekli. Hatta siz daha iş görüşmesine çağırılmadan önce bir çok firma referanslarınızı aramış ve sizin hakkınızda ön bir bilgiye sahip olmuş oluyor. CV niz ne kadar başarılı olursa olsun eğer referanslarınızdan iyi bir şey alamazlarsa sizi aramayı tercih etmiyorlar.

Ancak araştırmaların bir başka sonucu ise daha ilgi çekici. CV lerde bulunan referansların yaklaşık %30 u sahte. Kişiler sadece hakkında iyi şeyler söylenmesi için yakın çevresinden kişilerin numaralarını sanki oranın çalışanıymış gibi veriyorlar. İşverenler ve insan kaynakları ise bunu çok çabuk anladıkları için o kişiler zaten görüşmeye davet edilmiyorlar. Referanslarınızın gerçek olmasına önem verin. Peki, CV nize referans nasıl yazılır? Bakalım.

Referans yazma

Ne kadar çok iş yerinde çalışmış olursanız olun yazacağınız referanslar 3 kişiyi geçmesin. Referans yazdığınız kişiyi bu durumundan mutlaka haberdar edin. Referans vereceğiniz kişiler sizin kendi yöneticiniz olabilir ya da çalıştığınız iş yerinde yetkili bir kişi olup sizden başka bir birimde çalışan ancak çalışmalarınıza şahit olan bir kişi de olabilir. Örnek referans yazma şekli ise şu şekilde;

Mustafa Yılmaz

Beyaz Holding / İdari İşler Müdürü
05xx xxx xx
[email protected]

Paylaş

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ibrahim demir

sizinle calışmak istiyorum imam hatip mezunuyum askeriğimi yaptım