CV Neyin Kısaltması

0

Son zamanlarda en çok sorulan sorulardan bir tanesi: CV Neyin Kısaltması? Sorusunu sizler için cevaplamaya çalışacağız.

CV’nin Açılımı

Curriculumn Vitae’dir. Latince kökenli bir kelimedir. Türkçeye çevirdiğimizde “Özgeçmiş” anlamına gelir.

CV iş hayatında sizin kartvizinizi oluşturur. Eğitim hayatında neler yaptığınızı, Hangi eğitimleri aldığınızı çalışmak istediği firmaya aktarılmasını sağlar. Aynı zamanda iş hayatında hangi çalışmaları yaptığınızı, hangi yeteneklerinizin olduğunu ve başvurduğunuz pozisyona uygun olduğunuzu net bir şekilde iş verene aktarılmasını sağlar.

CV Neyin KısaltmasıCV’de hangi bilgiler yer alır?

1. Kişisel Bilgiler
Özgeçmişinizde yer alan kişisel bilgiler. Sizin medeni hal ve durumunuzu, sizinle nasıl iletişime geçebileceğinizi belirtebileceğiniz alandır. Aynı zamanda işinizde araç kullanımı gerekiyorsa, ehliyet bilgilerine de bu alanda yer verebilirsiniz.

2. Eğitim Bilgileri

Eğitim bilgileri tüm bu süreçte hangi okullara gittiğinizi belirttiğiniz, hangi eğitimleri aldığınızı belirttiğiz alandır. Özellikle bu alanda üniversite ve lisans sonrası yaptığınız doktora, yüksek lisans bilgileri bu alanda büyük önem taşır. Bu alanlara daha detaylı bir şekilde yer verin.

Kısaca Eğitim bölümü şu şekilde olmalı;

  • Ph.D University of California, Berkeley
  • Anthropology, May 2008
  • MA University of California, Berkeley
  • Anthropology, May 2004
  • BA Occidental College
  • History, Phi Beta Kappa, 2002

3. Ödüller-Başarılar
Bu alanda yazdığınız bilgiler eğitim ve iş hayatında aldığınız sertifikaları, başarıları ve ödülleri içerir. Öneminizi ön plana çıkartmanızı sağlar.

4. İş Deneyimi

En önemli alanlardan birisi bu alandır. İş hayatında bu zamana kadar neler yaptığınızı gösterir. Çalıştığınız yerlerde detaylı bir şekilde ne iş yaptığınızı, nelerle, hangi projelerle ilgilendiğinizi göstermenizi sağlar. Bu alanı çok detaylıca hazırlayın. Sizi parlatacak olan alan bu alandır.

Hazırlanmış CV Örneklerine Buradan İnceleyebilirsiniz!

5. Yabancı Dil Bilgisi
Bildiğiniz yabancı dilleri seviyeleriyle birlikte yazmayı unutmayın! Günümüzün globalleşen dünyasında işe alımlarının en kilit noktası yabancı dil bilgisidir.

6. Referanslar
Size referans olabileceğini düşündüğünüz kişileri ayrı bir sayfada ve tüm iletişim bilgileri ile birlikte CV’nize ekleyin.


Tüm CV Hazırlama Teknikleri ve CV Hazırlama İle İlgili Tüm Sorular!

CV Hazırlama Adımları

2017 CV Hazırlama Rehberi! (Detaylı Anlatım)


 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir