CV Nasıl Olmalı?

0

Adayların en çok sorduğu sorulardan biri olan:

CV Nasıl Hazırlanmalı?

Bazı insan kaynakları çalışanları CV kısa olması gerektiğini savunuyor, bazı insan kaynakları çalışanları ise CV detaylı ve uzun olmalı diyor. Hangisi doğru?

Bu konu biraz sosyal bir konudur. Bu konularda biraz sayısal veriler beklemek zordur. Evet kısa olmalı diyen de doğrudur, uzun olmalı diyen de. Bu durumda aslında olması gereken durum şudur;

  • Bilgiler çok açık ve net olmalıdır.
  • CV’lere bakan kişilerin kafalarını karıştırmamalıdır.
  • Daha önce yazdıklarıyla tezatlar oluşturmamalıdır.

Uzunluk değişken bir durum olduğundan, burada dikkat edilmesi gereken husus, bilgilerin açık ve net olmasıdır!

İnsan kaynakları, kişi hakkında işe alınıp, alınmayacağına Özgeçmişe baktığı anda karar vermez. Bu süreç mülakata davet edilmeyi sağlar. Mülakatlarda ise bazı durumlarda 2,3,4 görüşmeye kadar uzayabilir.

Sertifika programlarını yazacak olan adaylar, sertifika aldığı yerden mezunum şeklinde bir madde yazmamalıdır. A kurumundan b Sertifikasını aldım şeklinde bir bilgi vermelidir. Bu hatalı cv örnekleri arasında yer alır.

Fotoğraflar iş hayatına uygun fotoğraflar olmalıdır. Erkek adaylarda kravatlı fotoğraflar, abayn adaylarda ceketli fotoğraflara yer verilmelidir. Kesinlikle abartılı yada herhangi bir fotoğraftan kesilmiş bir kısım olmamalıdır. Bunların dışında kesinlikle selfie fotoğraflar kullanmamalısınız.

Kısaca eklediğinni fotoğraflar iş hayatına uygun olmalıdır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir