Cv Nasıl Değerlendirilir?

1

CV Nasıl Değerlendirilir?

Arkadaşlar, sizlerden sık sık aynı soruyu alıyoruz. “CV nasıl değerlendirilir?CV Örnekleri ekibi olarak sorunuzu yanıtlamak istedik. Sizler özgeçmişlerinizi hazırlarken, bu bakış açısıyla hazırlamanız size artı puan kazandıracaktır.

Hazırladığınız özgeçmişler insan kaynakları uzmanları tarafından ince elenip sık dokuyarak seçiliyor.  İstenilen pozisyon için uygun olup olmadığınıza karar veriliyor. Ancak biliyorsunuz ki İnsan kaynakları uzmanlarının eline bir iş ilanı için binlerce başvuru geçiyor. Ve bu özgeçmişler arasından ilk 10-15 özgeçmişi seçiyorlar. Kısa zamanda tüm özgeçmişleri inceleyemeyeceklerinden, bazı noktalarda ön plana çıkan CV’lere öncelik veriyorlar. Peki nedir bu kriterler? Başlıyoruz:)

CV Değerlendirilirken Öne Çıkan Noktalar!

Özgeçmiş Değerlendirme

1- En önemli nokta: Görsellik!

Evet gerçekten, insan kaynaklarının ilk dikkatini çeken nokta özgeçmişinizin nasıl bir görsellik içerdiği. Özgeçmişlerinizi kişi olarak düşünün:) Öncelikli olarak bir kişiyi fiziksel olarak incelersiniz. Fiziksel olarak beğendiğinizde sonrasında o kişiyi tanımaya çalışırsınız. İşte İnsan kaynakları uzmanlarının da tam olarak yaptığı bu:)

Özgeçmişinizi rengarenk yada Siyah beyaz hazırladığınızı düşünelim. Yine kişi benzetmesi üzerinden gidelim. Aşırı süslü, her rengi sürüp sürüştürmüş biri ne kadar ilgi çekicidir, yada bakımsız halde dolaşan biri ne kadar dikkat çekici olabilir. İşte tamamen siyah beyaz yada rengarenk özgeçmiş hazırlamanız tam olarak bunu ifade eder.

Yapılan araştırmalara özgeçmişinizin seçilip seçilmeyeceğine insan kaynakları uzmanı ilk 20sn içerisinde kara veriyor. Ayrıca bu verilere göre özgeçmişiniz renkli olması gerektiğini belirtiyor, ancak rengarenk değil! Özgeçmişinizde maximum 3 renk bulunmalı. Bu konuda sizler için hazırladığımız özgeçmişlere göz atabilirsiniz: CV Örnekleri

Özgeçmiş Düzeni

2- Özgeçmişlerinizi Ana başlıklara ayırma, kategorilendirme:

Daha önce özgeçmişinizin 20 sn içerisinde değerlendirildiğini belirtmiştik. İnsan kaynakları bu 20 sn içerisinde istediği bilgiye ulaşmalı. Siz iletişim bölümünü ayrı, deneyimlerinizi, sertifikalarınızı,eğitimlerinizi ayrı ayrı başlıklar altında belirtirseniz, özgeçmişinizi inceleyenlere yol göstermiş olursunuz. Bu şekilde özgeçmişinizde ne aranıyorsa hemen bulacaklardır.

3- Önceliklendirme:

Her zaman en iyi yönünüzlerinizi üst alanlarda göstermelisiniz. Eğer deneyimsiz bir adaysanız eğitim bilgileriniz ön planda olmalı. Yada farklı bir sektörde iş arıyorsanız ancak iş tecrübeleriniz bu iş için uygun değilse ortak paydada buluşan özellikleriniz önde olmalı. İş yönetimi yada sertifikalarınızı kullanabilirsiniz mesela. Eğer işinizde iyi deneyimleriniz varsa, iş deneyimlerinizi en son yaptığınız iş en üstte olacak şekilde belirtmelisiniz.

Kişisel iletişim bilgilerinizde her zaman ön planda olmalı! En üst alanda bu bilgilere yer verebilirsiniz. Size ulaşmak istediklerinde hemen bilgilerinizi görebilsinler.

Özgeçmişte yalan soylemek

4-Yalan İfadeler:

Özgeçmişinizde sizi ön plana çıkaracak yalan ibarelerde bulunmayın. Özgeçmişinizde yalan ifadelerde bulunmak, ilk etapta sizi ön plana çıkarabilir, ancak sonrasında anlaşılacak ve başınızı belaya sokacaktır.

5-Kullanım Dili

İfadeleriniz hayata ve işe bakış açınızı gösterir. Bu nedenle kurduğunuz cümleler hep olumlu ifadeler içermeli. Ve hitap biçiminiz mesafeli olmalı. Sen değil siz diye ifadelere yer vermelisiniz.

Özgeçmişte Sayfa Düzeni

6- Sayfa Düzeni ve Yazı Tipi:

Bu nokta çok mantıksız gelsede önemlidir. Özellikle kurumsal bir firmaya iş başvurusunda bulunuyorsanız komik, eğlenceli fontlar size eksi puan kazanndıracaktır. Ciddiyetsiz olduğunuz düşüncesini karşı tarafa aşılayacaktır. Sizin için  “Calibri (gövde) ve Times New Roman” fontlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu fontlar birçok firmanında kurumsal fontudur.

Sayfa düzenine gelecek olursak, sadelik herzaman anahtar kelimeleri ön plana çıkarır. Parlatmak istediğiniz noktaları daha çok ön plana çıkarmanızı sağlar. Sayfanız sade olduğunda insan kaynakları uzmanı özgeçmişinizi incelerken yorulmayacaktır.

Paylaş

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Elif

Cv yi inceleyen kisi olarak puanlama yapsak neye kac puan verilirdi?