CV için resim kırpma nasıl yapılmalı?

0

CV için resim kırpma nasıl yapılmalı?CV için resim kırpma

Cv’nizi hazırlarken en önemli kısımlarından birisi de resminizdir. Tabi resminizin nasıl olduğu önemli olduğu kadar boyutu da önemlidir. Sonuçta sayfanın yarısını kaplayacak şekilde vesikalık fotoğrafınızı koyamazsınız. Bu durumlarda ise kırpma işlemi yapmanız gerekecektir. Peki, CV için resim kırpma nasıl yapılmalı?

Resim kırpma yöntemleri

Resim kırpmak için birkaç farklı yöntem vardır. Ancak bunlardan ilki ve en çok kullanılanı paintte fotoğrafı kırpmaktır. Tabi bunu yaparken mutlaka her tarafından eşit bir şekilde kırpma işlemi yapmanız gerekiyor.

Diğer yandan MAC bilgisayar kullananlar için ise 4 farklı kırpma işlemi vardır.

  1. Skitch
  2. ResizeIt
  3. Mail
  4. Önizleme

Skitch adlı programı kullanmak hem kırpma işlemi yapmanızı kolaylaştıracak hem de fotoğraf üzerinde düzenleme yapmanızı sağlayacaktır. Mac app store’dan uygulamayı indirebilirsiniz.

Resizelt ise, birkaç fotoğrafı arka arkaya kırpacaksınız tercih etmeniz gereken bir program. Skitch programı birkaç fotoğraf için çok uygun bir program değil zaman kaybı yaratır.

Mail programının bu olayla ne alakası var demeyin. Kırpmak istediğiniz fotoğrafı mail kutusunun üzerine bıraktığınızda hemen yeni bir mail oluşturulmaya başlar, mail programı ise fotoğrafları belli bir düzeye kadar küçültür bunun ne büyüklükte olacağına ise siz karar verebilirsiniz.

Önizleme ise oldukça basit bir kırpma yöntemi, kırpacağınız fotoğrafı önizleme için açın ve sol kısıma var ise başka fotoğrafları da seçin. Daha sonra araçlar kısmından boyutu ayarlayı seçin ve istediğiniz boyuta getirin.

Tüm CV Hazırlama Teknikleri

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir