Cv fotoğrafı nasıl olmalı?

0

Cv fotoğrafı nasıl olmalı? İş başvurularında CV fotoğrafı neden önemli?

İş başvurusu için mükemmel bir özgeçmiş hazırladığınızı düşünüyorsanız, geriye bir tek CV fotoğrafı eklemek kalıyor.

Yapılan birçok araştırmalar gösteriyor ki, iş başvurusu yapanlar arasında aynı kriterlere sahip olan adayların, CV fotoğraflarına bakılarak son karar verilebiliyor. Bu nedenle özgeçmişinize ekleyeceğiniz fotoğrafın önemi bir kat daha artıyor. Ayrıca iş dünyasında birçok firma özgeçmişlerde fotoğraf eklemeyi zorunlu tutuyor.

Tüm CV Hazırlama TeknikleriCv fotoğrafı nasıl olmalı?

Cv fotoğrafı eklerken dikkat etmeniz gerekenler

Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, CV’nizde kullanacağınız fotoğraf kesinlikle, sosyal medya hesaplarında kullandığınız profil resminiz olmamalı,

  • CV’ ye eklenecek fotoğrafın boyutu çok büyük veya küçük olmamalı, sayfanın sağ ya da sol üst köşesinde yer almalıdır. Çözünürlüğü yüksek resim kullanmak size fayda sağlayacaktır.
  • CV’ye ekleyeceğiniz fotoğrafınızın son 6 ay içinde çekilmiş, bir vesikalık olmalıdır.
  • Ekleyeceğiniz resmin iyi bir imaj bırakması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle arka fonda herhangi bir manzara ya da yazı olmamasına dikkat edin.
  • Resminiz karşıdan çekilmiş olmalıdır. Yan profilden çekilmiş fotoğraf eklemeyin.
  • Fotoğrafta kıyafet seçiminiz sade renklerden ve iş ortamına uygun olmalı. Makyajda abartıya kaçmayın.
  •  Profesyonel duruş sergileyen, ancak hafif tebessüm eden bir resim ekleyin.

Erkek adaylar düzgün kesimli, abartıya kaçmayan, uzun olmayan sakallı fotoğraflarını CV’ye ekleyebilirler. Ancak kurumsallaşmış firmalarda, özellikle müşteri ilişkilerinin yoğun olduğu meslek gruplarında bankacılık gibi sektörlerde sakallı resim sorun olabilir. Bu nedenle bu gibi başvurularda CV fotoğrafınızın sakallı olmamasına özen gösterin.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir