Coğrafya Öğretmeni

0

Coğrafya ÖğretmeniCoğrafya Öğretmeni

Coğrafya öğretmeni çalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere coğrafya ile ilgili eğitim veren kişiye denir.

Coğrafya Öğretmeni –Görevleri:

Coğrafya öğretmeninin görevleri aşağıda sıralanmıştır:

  • Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlamak, bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırmak;
  • Öğrencilerin başarılarını değerlendirmek ve bu değerlendirmeler doğrultusunda başarıyı artırıcı önlemler almak,
  • Alanı ile ilgili gelişmeleri takip etmek ve bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunmaktır.

Coğrafya Öğretmeni – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Coğrafya öğretmeni, okulda görev yaptığı için kapalı, temiz ve aydınlatılmış bir ortamdadır. Görevini genellikle ayakta yürütür. Öğrenciler, veliler ve diğer öğretmenlerle birebir ilişki halindedir.

Coğrafya Öğretmeni – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Bu bölümü bitirenler  coğrafyqa öğretmeni olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışabilirler. Bunun yanı sıra dershane vb. özel eğitim kurumlarında da görev yapabilirler. Kendi  branşı dışında ayrıca aylık karşılığı okutabileceği dersler ;  coğrafya, Türkiye coğrafyası fiziki, Türkiye beşeri ve ekonomik coğrafyası, ülkeler coğrafyası, sosyal bilgiler jeoloji, çevre ve insan Turizm, Çevre sistemleri derslerine de girebilirler.

Coğrafya Öğretmeni – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Devlet okullarında çalışmaya başlayan coğrafya öğretmeni mesleğin 9. derecenin 1. kademesinden memur olarak başlar. Bu öğretmenler yan ödeme, ek ders ücreti gibi olanaklardan da yararlanırlar. Aynı zamanda her yıl okullar açılmadan önce, tüm öğretmenlere eğitim- öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ise, okul yönetimi ile yaptıkları anlaşmalara göre veya sözleşmelere göre değişik miktarlarda ücret alabilmektedirler.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir