Çocuk Gelişimcilerin Bilmesi Gerekenler

0

Çocuk Gelişimcilerin Bilmesi Gerekenler

Çocukların yaş gruplarına göre psikolojileri, çocuklarda davranış psikolojisi, psiko-motor gelişim, cinsel gelişim, anne çocuk sağlığı, bilişsel gelişim, dil gelişimi, fiziksel gelişim, sosyal- duygusal gelişim, çocuk ruh sağlığı, drama, oyun, öz bakım, müzik, uyumsuz çocuklar, dil ve konuşma bozuklukları, zihinsel gelişim vs. derleri görerek bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu bilgiler hem iş imkânı için hem de sağlıklı bir çocuk gelişimi sağlamak için gereklidir.

Çocuk Gelişim Okuyanların Çalışma Alanları

Özellikle de 4 yıllık fakülte okuyan çocuk gelişimciler Aile ve sosyal politikalar bakanlığı çatısı altındaki, milli eğitim bakanlığı, çocuk esirgeme kurumları, rehberlik ve araştırma kurumlarında, halk eğitim merkezlerinde, sağlık bakanlığında ihtiyaç olan alanlarda, devlet üniversitelerinde, üniversite hastanelerinde, anaokulu, kreş ve çocuk yuvalarında, ilkokulların ana sınıflarında çalışma imkânları vardır.

Çocuk Gelişim Okuyanlar Ne İş Yapar

Çocuk gelişim okuyanlar ne iş yapar sorusu lise ve üniversite terci yapmak isteyenlerin araştırdığı bir sorudur. İş imkânı bakımından önü açık olan bir meslek grubudur. Hem devlet hem de özel sektörde çalışma imkânına sahiptir.

Çocuk Gelişim Uzmanının Görevleri

Ailelere çocuk gelişimi ve eğitimi alanında danışmanlık verir. Hastanelerin çeşitli bakım alanlarında çocuğa psikolojik destek verir. Hastanelerde bebek gelişiminin takibini yapar. Engelli çocukların ailelerine rehberlik ve danışmanlık yapar. Doğum öncesi ve sonrası annelik eğitimi verir ve danışmanlık yapar. Çocuk yayınları, çocuk radyo ve televizyon programlarında danışmanlık yapar. Oyuncak sanayide danışmanlık yapar. Aile içi şiddet ya da problemle karşılaşıldığında çocuk psikolojisini korumak adına danışmanlık vermektedirler. Bunlar sadece bir kaçıdır. İş imkânları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!


Mesleklere Göre Örnek CV’ler

 Diğer Mesleklere Göre Hazırlanmış CV Örneklerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir