Cnc Operatörü Maaşları 2017

0

Cnc Operatörü Maaşları 2017

Sürekli olarak gelişimde olan makine sektörü, elbette ki tam otomatik makineler ile seri üretime imkân vermektedir. Seri üretimlerin yapıldığı makineler CNC olarak tanımlanırken ‘’ computer numeric kontrol ‘’ şeklinde tanımlanmaktadır. CNC Freze, CNC Torna, CNC tel erozyon gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bu makineleri kullanan kişiler ise CNC operatörü olarak tanımlanır.

Cnc operatörü ne iş yapar?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz makinelerin kullanımından sorumludur. Her ne kadar tecrübesi olmayan operatörler sadece parça bağla- parça sök işlemleri yapıyor olsa da elbette ki alanında uzman bir operatör, CNC tezgahlara program girişi, program çağırma, parça CNC kodlarını yazma gibi işlemleri yapmaktadır. Makineden çıkan parçaları belirli sayıya ulaştığında mastarlar ile kontrol ederek, standarda uygunluk aramaktadır. Kullandığını genel malzemeler ise, kumpas, mikrometre olurken, mastarlar da kullandıkları diğer ürünler arasındadır.

Cnc operatörü görevleri nelerdir?

Seri üretim aşamalarında gerekli olan işlemleri yapmak, program yazmak, parça bağlamak, işlem bittiğinde ise makinelerden parçaları çıkartarak, işlenmemiş olan parçaları tekrar tezgâha bağlamak ile görevlidir. Üretilmiş parçaların ise standarda uygun olup olmadığını kontrol eder.

Cnc operatörü nerelerde çalışabilir?

Genel olarak talaşlı imalat sektöründe hizmet veren herhangi bir işletme de görev alması mümkündür. Elbette ki makine ya da gemi sektöründe geniş bir iş alanına sahiptir.

Cnc operatörü ne kadar maaş alır?

Tecrübesine göre değişiklik gösterirken, tecrübesiz olarak işe başlayan operatörler 1500-1800 TL ile işe başlarken, ücretleri 3000-5000 TL aralığında olduğu görülmektedir.

Diğer Mesleklere Dair Tüm Maaş Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir