CHP Delegesi Nasıl Olunur?

0

Delege Nedir? Kongre Delegesi Nedir?

Son zamanlardaki en çok merak edilen konulardan bir tanesi olan delege nedir? Delege seçimi nasıl yapılır? gibi sorularınızı bu yazımızda yanıtlayacağız. Öncelikle Delege: Bir kurumu, sendika, dernek veya devleti belirli bir toplantıda yada görüşmede temsil etmesi için yetki verilen kimsedir.

Delege Nasıl Seçilir? Delege Seçimi Nedir?

Delege sisteminden bahsedecek olursak: Delege sisteminde öncelikle parti üye listesini açıklar. Ve seçimin yapılması için kurultay takvimini beyan eder. Ardından seçim için her mahalleye sandıklar konur ve seçim yapılır. Bu seçimde CHP delegesi seçildiği için CHP seçmeni oranı ile orantılı olarak delegeler seçilir.

Ardından o ilçedeki seçilen ilçe delegeleri toplanır. Son adım olarakta ilçe yönetimi ve ilçe başkanı ile il delegeleri belirlenir. Bir sonraki adımda aynı adımlar il üzerinde tekrarlanır. Yani tüm illerden seçilen seçilen delegeler bir araya toplanır. Ve il başkanı yönetimi ile o ilde bulunan milletvekili sayısınn iki kadar kurultaya üye seçilir.

En son adımda da oluşan kurultay ile genel başkan ve parti yönetimi belirlenir

CHP Delegesi Nasıl Olunur?

Son zamanlarda CHP içeresinde yapılan mücadelenin esas amacı il delegesi olmaktır. Sizlerde CHP’de delege olmak istiyorsanız, öncelikle CHP siyasi partisine üye olmanız gerekmektedir. Ardından ilçe kongresinde seçilen adaylardan biri olmanız gerekmektedir. (Delege nasıl seçilir kısmında bunu detaylı anlatmıştık) İlçe seçiminde CHP delegelerinden biri olarak seçilirseniz, delege ünvanı almaya hak kazanmışsınız demektir.

Siyasi Kişilerin Özgeçmişlerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir