Çevre mühendisleri nerelerde çalışır?

0

Çevre mühendisleri nerelerde çalışır?

Çevre mühendisleri nerelerde çalışır?

Çevre mühendisleri üniversitelerin 4 yıllık çevre mühendisliği programından mezun olan kişilere denir. Görevlerine bakacak olursak; her türlü çevre sorunlarına teknik düzeyde çözüm bulmaktır. Bunu yapabilmek için de fabrikalarda, atıkların arıtılması, gerekli tesislerin kurulması, işletilmesi için önerilerde bulunur, önerileri sonucunda yapılanları değerlendirir. Atıkların çevreye zarar vermeden yok edilmesi için çalışmalar yapar, içme ve kullanma sularının geliştirilmesi için çalışır ayrıca çevre ile ilgili kanunları takip eder ve uygulanmasını gözetir. Gürültü kaynaklarını belirler, gerekli önlemleri almak için çalışmalar geliştirir. Meslek eğitimi ise mühendislik fakültesi ve çevre mühendisliği olan bütün üniversitelerde verilir. Peki, mezun olduktan sonra çevre mühendisleri nerelerde çalışır?

Çevre mühendisleri çalışma alanları

Devlet kısmında çalışmak istiyorsanız eğer, bayındırlık, iskan, kültür, ulaştırma, sanayi ve ticaret bakanlığı, karayolları genel müdürlüğü, iller bankası, DSİ, tarım, orman ve köy işleri bakanlığında çalışma alanları bulabilirler.

Özel sektöre gelirsek eğer bu işin pek bir sonu yok. Özellikle son dönemlerde AB sürecine girdiğimiz için birçok arıtma tesisinde çevre mühendisleri grupları çalışmaktadır. Ayrıca uluslararası şirketlerde de yabancı dil seviyenize göre çalışabilirsiniz. Ki bu size çok fazla şey katar.

Önemli olan yabancı dilinizi geliştirmek ve çevre mühendisleri ile ilgili sertifikaları almak gerekir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir