Çevik Kuvvet Nasıl Olunur?

0

Çevik Kuvvet Nasıl Olunur?

Son zamanlarda sık sık çevik kuvvet, PÖH ilanları görebilmekteyiz. Bu konuda istekli olan ve kendisini polis olmakla özdeşleştiren lise ve üniversite mezunları önlerine çıkan ilanları değerlendirerek çevik kuvvet polisi olabilmektedir. Bu yazıda çevik kuvvet nasıl olunacağına dair bilgiler vermeyi amaçladık.

Çevik kuvvet polisi olmak için öncelikle polis olmak gerekmektedir. Polis olmak için polis meslek eğitim yerlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu alanlarda eğitim alan ve polis olmayı hak eden kişiler genel olarak ilk görev yerleri çevik kuvvet olur. Çevik kuvvet olmak için belli bir gönüllülük esası aranmaz, mesleğe yeni başlayan polislere eğer ki ihtiyaç varsa bu pozisyonda görev yaptırılır. Çevik kuvvet toplu olaylara müdahale eden bir birimdir, bu yüzden her şehirde müdürlükleri vardır.

Çevik Kuvvet Ne İş Yapar?

Toplu olaylara müdahale eder, olağan dışı meydana gelen karmaşa, toplumu huzursuz eden davranış gibi durumlarda gerekli eylemi uygular.

Çevik Kuvvet Görevleri

Çevik kuvvet polislerinin görevleri meydana gelen toplumsal hareketleri bastırmak şeklindedir. Yasalara aykırı şekilde ortaya çıkan toplumsal hareketler karşısında gerekli düzeni korumak için önlem alır.

Çevik Kuvvet Kaç saat çalışır?

Çevik kuvvet polisleri şehrine göre görev süresi değişebilmektedir. İstanbul gibi büyük şehirlerde görev süresi artmaktadır. Bu alanlarda sürekli mesai yapılabilir.

Çevik Kuvvet Nerelerde çalışır?

Genel olarak büyükşehirlerde müdürlüklerde görev almaktadırlar.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

Polis meslek yüksek okulu mezunu ya da lisans eğitimini tamamladıktan sonra POMEM den eğitim almış olma şartı aranır. Bu şekilde polis olanların ilk görev yeri genel olarak çevik kuvvet olacaktır.

PÖH Boş CV örneklerine buradan ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir