Cerrahi Teknikeri

0

Cerrahi TeknikeriCerrahi Teknikeri

Cerrahi teknikeri  ameliyathanede operasyon sırasında cerrahın kontrolü ve denetimi altında ameliyat ekibinde yardımcı eleman olarak çalışan teknik elemandır.

Cerrahi Teknikeri – Görevleri:

Çalıştığı işyerinin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları gerekli şekilde kullanarak, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemeleri ile mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak cerrahi teknikeri aşağıdaki görevleri yerine getirir;

  •  Ameliyat malzemelerini hazır vaziyette bulundurmak;
  •  Ameliyat malzemelerini sırası ile cerrahın kullanımına sunmak;
  •  Ameliyat sırasında cerrahın vereceği işleri yapmak;
  •  Ameliyat bittiği zaman kullanılan malzemelerin sayımını yapmak ve eksik olup olmadığını kontrol ederek bir sonraki ameliyata hazır bir şekilde steril olarak muhafaza etmek;
  •  Ameliyattaki masa ve lamba gibi malzemeler ile ameliyatta kullanılan malzemelerin kullanılması ve bakımından sorumludur.

Cerrahi Teknikeri – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Ameliyathane bölümünde görev aldığı için kapalı, hijyenik, aydınlatılmış ve ilaç kokulu bir ortamda çalışmaktadır. İşi gereği uzun süre ayakata çalışırlar. Çalışma tam gün ve vardiyalı olarak gerçekleşir ayrıca nöbetleri de mevcuttur.  Çalışırkenbaşta cerrah olmak üzere ameliyat ekibi ile iletişim halindedir.

Cerrahi Teknikeri – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Cerrahi teknikerlerinin çalışma alanları ameliyat yapılabilecek donanıma sahip olan kamu ve özel sektör hastaneleridir. Programın yeni ve tek bir üniversitede verilmesi nedeniyle cerrahi teknikerler iş bulmakta zorlanmazlar.

Cerrahi Teknikeri – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Eğitimi sırasında mesleki bir kazancı mevcut değildir.

Eğitim sonrası kazanç durumu ise meslek mensubunun çalıştığı hastanenin durumu, sektörü (Kamu-Özel), meslek mensubunun bilgi ve deneyimine ve pozisyonuna göre değişiklik gösterir.

Özel sektörde asgari ücret ile asgari ücretin 3 katı arasında ücret alabilmektedirler.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir