Çerçi Nedir Ne İş Yapar

0

Çerçi Nedir Ne İş Yapar

Kökü köy olanlar veya yakınlarında Çerçi olanlar Çerçi nedir biliyordur. Biz bu yazıyı Çerçi nedir ne iş yapar bilmeyenler, eksik ya da yanlış bilenler için hazırladık. Çerçi kelimesi aslen Moğolca’dır. Ses veya haber anlamına gelir. Türkçe’mizde ise Çarçı kelimesi ile eş anlamlı olarak Çer-çi kelimesinden türemiştir. Eskiden köy köy dolaşan bu satıcılar ufak tefek eşyalar, zücaciye ve tuhafiye malzemeleri satardı. Para yerine alışverişten ziyada un, buğday gibi yiyecek malzemeleri alırlardı.

Çerçi Nedir

  • Anadolu – Rumeli bölgelerindeki çerçiciler yaymacı ya da dökmeci olarak isimlendirilirdi. Eşyalarını yere yayarak satmaya çalışan esnaflardı. Gelen alıcıların kendi satış hilelerini anlayamamaları için kendi aralarında farklı bir dil ile iletişimdelerdi.
  • Panayır bölgelerinde satış yapan çerçiler ise o yerleşkedeki çerçicilerin kelimeleri ile kendi dillerini bir araya getirmeye çalışırlardı.

Çerçi Ne İş Yapar

At arabasına tahtalarla büyük rafla oluşturarak küçük küçük eşyaları, halıları, kilimleri, ev eşyalarını, tabak – çanakları, leğen – mutfak eşyaları, çaydanlık gibi malzemeleri yerleştirerek kendi illerindeki veya dış illerdeki küçük köyleri tek tek gezerek ellerindeki malları satmaya çalışan bir tür esnaftır. At arabası ile çerçicilik işini yapmaya çalışan çok az çerçi kalmıştır. Kalanı pikap tarzı veya daha modern tarzda benzinli araçlarla çerçiciliğe devam etmektedir.

Günümüzde Çerçi Var mı?

Evet hala çerçi var. Aslında çerçicilik yapanlar ikiye ayrılır. Biri eski tür yani geleneksel tür çerçiciler ki onlar köy köy gezerek satış yapmaya çalışanlardır. Diğerleri ise sabit tür çerçicilerdir. Onlarda mahalle aralarında dükkan açarak satış yaparlar.

Çerçide Neler Satılır?

Eskiden leğen, çaydanlık, kilim, tava gibi her türlü ev ihtiyacını barındıran çerçiciler köy köy satanlar. Sabit çerçicilik yapanlar ise bu malzemelere ek olarak ürün kapasitesini genişletenler ve elektronik eşyaları da katanlardır. Ürün çeşitliliği ise inanılmaz derecededir. Örneğin bir avm de büyük bir markete girdiniz. Diyelim ki o marketteki ürün çeşidi sayısı iki bin. Çerçicilerin de ürün sayısı onlar kadar var. Sadece büyük büyük eşyaları çok az. Ama küçük çaplı eşyaları inanılmaz derecede fazladır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir