Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Örneği

0

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Örneği

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Nedir, Neden Yazılır?

Çekişmeli boşanma dilekçesi, boşanma sürecinde eşler arasında anlaşma sağlanamaması durumda başvuruda bulunmak amacıyla yazılan dilekçedir. Boşanma davasının açılabilmesi için çekişmeli boşanma dilekçesi, dava için en önemli belgedir. Bu yüzden dilekçede hukuki alt yapının çok doğru kurulması gerekir. Boşanmaya neden olan olaylar ve hukuki sebebi, boşanma sonucunda beklentiler ve haklar dilekçede açıkça belirtilmelidir. Boşanma dava sürecini ve alınan kararı, yazılan çekişmeli boşanma dilekçesi çok fazla etkilenmektedir. Bu nedenle bir avukatta destek alınarak; dilekçenin yazılması en doğru olan yoldur.

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Ne için Kullanılır?

Çekişmeli boşanma dilekçesi, boşanma davasının sürecinin ve verilen kararın doğru olarak verilmesi için kullanılan en önemli evraktır. Çekişmeli boşanma süreci, anlaşmalı boşanma sürecine göre daha karmaşık ve zorlu süreçtir. Bu nedenle hak kaybı yaşanılmaması için çekişmeli boşanma dilekçesinin detaylı ve hukuki sürece uygun olarak yazılması gerekir.

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çekişmeli boşanma dilekçesi yazılırken mutlaka bilir bir kişiden destek alınması gerekir. Çünkü doğru hazırlanmayan çekişmeli boşanma dilekçesi nedeniyle; davanın seyri değişebileceği için, istenilen karar mahkemeden çıkmayabilir.

Çekişmeli boşanma dilekçesi aile mahkemelerine yazılır. Dilekçe içerisinde tüm kişisel bilgiler ile birlikte evlilik süreci ile ilgili genel açıklamalar, hukuki nedenler, deliller, sonuç ve istekler detaylı olarak yazılmalıdır.

Çekişmeli boşanma Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Davayı açan kişinin ikamet ettiği yerde bulunan aile mahkemelerine dilekçe ile başvuruda bulunulur. Yaşanılan yerde aile mahkemesi yoksa, asliye hukuk mahkemelerine dilekçe yazılarak teslim edilir.

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Örneği İNDİRAnlaşmasız Boşanma Dilekçesi Örneği İNDİR

Diğer Boşanma Dilekçelerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir