Çalışma İzni Başvuru Dilekçesi

0

Çalışma İzni Başvuru Dilekçesi

                Çalışma İzni Başvuru Dilekçesi Nedir? Neden Yazılır?

Türkiye’de bazı ticari faaliyetlerde bulunan kurumsal şirketlerin yabancı çalıştırması ya da yabancı kişilerin çalışması anlamında çeşitli istekleri olabilir. Bunun yanında ülkemizde çalışmak isteyen oturma iznine sahip kişiler de olabilmektedir. Eğer ki ülkemizde oturma izni yok ise bu kişilerin bağlı oldukları ülkedeki Türk Konsoloslukları ile görüşmesi gerekir. Eğer ki kişi oturma iznine sahip ise çalışmaz izni başvurusu dilekçesi ile çeşitli kurum ve sektörlerde çalışabilmektedir.

                Çalışma İzni Başvuru Dilekçesi Ne İçin Yazılır?

Çalışma izni olamadan çalışan yabancı uyruklu kişilere ve işverene ciddi cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bu neden yabancı uyruklu kişilerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin alınarak çalışması gerekir. Bu izinler için de çalışma izni başvuru dilekçesi yazmak gerekmektedir.

                Çalışma İzni Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu başvuru formalarında, başvuru numarası, başvuru yapılan kişinin numarası, yurtdışından başvurusunun yapıldığı T.C. temsilciliği, başvuru türü ve yeri, kişinin adı, çalışmak istediği kurum ya da kişi, Türkiye’deki adresi, telefon ve e-posta bilgileri gibi kişiyi tespit edici bilgilerin yer alması gerekmektedir.

                Çalışma İzni Başvuru Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Çalışma izinleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çıkacağı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmelidir. Çalışma izni olmayan yabancı uyruklu kişilere cezai işlemler uygulanır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir