C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

0

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Değişen iş kanunu ile birlikte işverenlere birçok yükümlülükler yükleniş durumda. Bu yükümlülüklere göre artık işveren iş yerinde iş durumuna ve zorluğuna veya tehlike duruma göre A, B, C sınıfı olmak üzere bir iş güvenliği uzmanı bulundurması gerekmektedir. Aksi halde işyerine cezai yaptırım uygulanır.

İş güvenliği uzmanlarına verilen belgeler A B, C şeklin ayrılır. Bizler bu yazıda C sınıfı iş güvenliği sertifikasını inceleyeceğiz.

C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için Mühendis, Mimar veya teknik bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Teknik bölümlerden mezun olan bir birey yapılacak sınavlarda da başarılı olduğu taktirde bu belgeyi almaya hak kazanacaktır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ne İş yapar?

İşverenler iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurması gerekir, iş güvenliği uzmanı da bu alanlarda yapılan işleri denetler ve iş yerinde yaşanacak kazaların önlenmesi ve önüne geçilmesine ilişkin çalışmalar yapar.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Görevleri

İş yerlerindeki tehlikeleri en aza indirmek ve iş kazalarını önlemek için çalışır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kaç Saat Çalışır? Nerelerde Çalışır?

Bu alanda çalışan kişiler iş yerinin mesai durumuna göre günde en fazla 8 saat çalışmaktadırlar. Özel sektörde tehlikeli sayılabilecek iş alanlarının hemen hemen tümünde görev alır. Tehlikeli veya az tehlikeli gibi sınıflara ayrılmıştır, c sınıfı az tehlikeli olan işlerde görev yapar.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

İş güvenliği uzmanı olmak için mimar, mühendis veya teknik bölümden mezun olmak gerekir.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir