C Sınıf İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur

0

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

C sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmek için öncelikle iş güvenliği uzmanı olabilme şartlarının uygun olması gerekir. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişiler öncelikle üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olmalıdır. Bu bölümler, mühendislik. Mimarlık gibi bölümlerdir. Bunun dışında iş sağlığı güvenliği meslek yüksekokul mezunları da iş sağlığı güvenliği sertifikası alabilir. Bu şartları sağlayan kişiler öncelikle C sınıfı iş sağlığı güvenliği uzmanı olmak için başvuru yapabilirler. C sınıfı iş sağlığı güvenliği uzmanı olmak için öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlemiş olduğu eğitimlere katılmalıdır. Eğitim 180 saat sınıf içi, en az 40 saati de pratik yani uygulamalı eğitim olmalıdır. Eğitim tamamlandıktan sonra bakanlık tarafından açılacak olan sınava girmeye hak kazanılır. Sınavda başarılı olunması durumunda C sınıfı iş sağlığı güvenliği uzmanı olmaya hak kazanılır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ne iş Yapar?

C sınıfı iş güvenliği uzmanı az tehlikeli iş yerlerinde görev yapabilmektedir. İş yerinde işçiler için alınması gereken tedbirleri işverene bildirmekle yükümlüdür. İşçilerin çalışma ortamını düzenlemekle yükümlüdür.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının Görevleri Nelerdir?

İş yerinde işçi ve işverene rehberlik etmektir. İşçilerin hayatını ve sağlığını olumsuz etkileyecek durumları tespit ederek yazılı olarak işverene bildirmektir.

  • Çalışma ortamını işçilerin rahat çalışabileceği şekilde düzenlemektir.
  • İşçilerin sağlıklarını riske atmamaları için denetlemektir.
  • İş yerinde oluşabilecek olası kaza gibi durumları yetkililere bildirmek.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kaç Saat Çalışır?

İş kanununa göre C sınıfı iş sağlığı güvenliği uzmanı çalışma süresi olarak haftalık 45 saat şeklinde belirlenmiştir. Aylık yaklaşık olarak 195 saat çalışma süreleri vardır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Çalışır?

C sınıfı iş güvenliği uzmanları az tehlikeli iş yeri kapsamındaki alanlarda kamu veya özel sektörlerde çalışabilir. Az tehlikeli fabrikalarda da görev alabilirler.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir