Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Bağlanır?

0

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Bağlanır?

Emeklilik zamanı gelmiş olan kişilerin, genel olarak merak ettiği sorular arasında, ‘’ bugün bu tarihten itibaren emekli olsam, ne kadar maaş alırım’’ yer alıyor. Elbette ki emekli maaşları, belirli standartlar dahilinde hesaplanırken, SGK tarafından belirli şartlara uygun olarak değer görmesi mümkün oluyor.

Emekli maaşı nasıl hesaplanır?

Emekli maaşları ‘’ Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ‘’ tarafından hesaplanmaktadır. SGK ve BAĞ-KUR emeklilerinin farklı maaşlar alması mümkündür. Emekli maaşı hesaplayabilmek için ise, SGK tarafından kişilere sunulan hesaplama motorları kullanılabilir. Bu hesaplama motorlarında ise sorulan bilgiler arasında şunlara göz atmak mümkündür.

Emekli maaşı hesaplamak için ne gerekiyor?

  • TC kimlik numarası
  • SSK sicil numarası
  • Baba adı
  • Nüfusa kayıtlı olduğu il
  • Doğum tarihi

Yukarıda yer alan bilgiler, SGK emekli aylık hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilmek üzere, doğru ve eksiksiz olarak yazılması gerekmektedir. Bu bilgilerden her hangi bir tanesi eksik olması durumunda, sorgulama işlemi mümkün olmamaktadır. Eğer ki, SSK sicil numaranızı bilmiyorsanız ya da kaybetmişseniz, bu durumda SGK Müdürlüğü ile iletişime geçerek, ilgili bölümden bu konu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

SSK Sicil numarasını nereden alırım?

SSK’ yı arayarak, sicil numaranızı öğrenmeniz mümkündür. Eğer ki, e-devlet şifreniz mevcut ise, yine türkiye.gov.tr adresine girerek, SSK sicil numaranızı da anında öğrenme imkânınız bulunmaktadır. TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak, yukarı kısımda bulunan arama motorunu kullanarak, SSK sicil numaranıza anında erişebilir, sonrasında ise emekli aylık hesaplama butonuna doğru ve eksiksiz olarak girerek, emekli olduğunuzdan itibaren ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Fakat dönem dönem alınacak olan maaşların arama motorlarında, 100-200 TL aralığında farklı olduğu görünebiliyor. Bu durum ise güncelleme işlemlerinin yapılmamasından kaynaklı olup, SSK’ dan direkt olarak bilgi almak mümkündür.

Emekli Olmak İsteyenler için hazırladığımız Dilekçe Örnekleri

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir