Bir şirkette en fazla kaç yıl çalışmalı?

0

aynı-firmada-kac-yil-calisilmaliAynı şirkette uzun yıllar çalışmak doğru mu? Yada bir firmada en çok ne kadar çalışılmalı? sorularını sizlerden sıkça alıyoruz. O nedenle bu yazıyla sizlere detaylıca konuyu anlatmaya çalışacağız.

Bir firmada en fazla kaç yıl çalışılmalı sorusu kişiden kişiye firmadan firmaya değişmektedir. Günümüz X ve Y kuşakları, aynı firmada uzun yıllar çalışma taraftarı değiller. Firmadan firmaya geçişlerde kişilerin ünvanı ve yaptığı iş değişir. Kişiler çoğunlukla farklı bir firmaya geçmeyi, daha iyi maddi kaynaklara sahip olmak için yaparlar. Aslında bu adımlar oldukça doğrudur.

Kurumsal firmalarda 2-3 yıl çalıştıktan sonra firma değiştirmeniz normaldir. Bu sizin planlı bir şekilde ilerlediğinizi gösterir. Tüm çalışma hayatınız boyunca bazı aralıklarda kısa dönem çalışmış olabilirsiniz.. Ancak sürekli 6 ayda bir iş değiştiren bir bir firma tarafından hoş karşılanmaz.

Kurumsal firmalarda çalışan kişilerin şirkette kalma sürelerine baktığımızda ortalama 4-5 yı olduğunu görürüz. Eskiden bir çok çalışan girdiği firmadan emekli olurmuş ancak günümüz X ve Y kuşağı değişen şartlar göz önüne alındığında sonra yıllarda süre 2-3 yıla inmiştir.

Eğer sürekli kısa işlerde çalışmışsanız: Çalıştığınız tüm firmaları CV’nize yazmayın. Ven neden sürekli kısa süreli kaldığınız sorulduğunda vereceğiniz cevabınızı şimdiden hazırlamanızı öneririz. Çünkü emin olun bu size yöneltilecektir. Minimum şartlarda bir firmada 1 yıldan az çalışmamanızı öneririz. Size sorulacak olan soruya eğer kademeniz değiştiyse, size iş teklifiyle geldiklerini bu nedenle iş değiştirdiğinizi belirtebilirsiniz.

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir