Bilsem Mülakat Soruları

0

BİLSEM Sınavı Nedir?

Bilsem sınavı Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan üstün zekalı ve yetenekli çocukların belirlenmesi için yapılan sınavdır. Yapılan bu sınava göre belirlenen çocuklara zekalarına göre uygun eğitimin verilmesi sağlanır.

Ülkemizde son yıllarda, üstün yetenekleri çocukların eğitimlerini doğru bir şekilde yapılması için dünya çapında birçok model incelenmiş, bu eğitim modellemeleri tartışılmış ve yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir model geliştirilmiştir.

Bu eğitim modellemesine göre belirlenen eğitim BİLSEM, yani Bilim ve Sanat Merkezi 5 pilot ilde öğretmen seçimi ve eğitimi, aile eğitimi ve fiziksel mekân yapılanmasını gerçekleştirmiştir. Ardından günümüzde eğitim verilen illerin sayısı 43’e ulaşmıştır. Aynı zamanda BİLSEM kurumu şuanda 5000’in üzerinde öğrenciye eğitim fırsatı sunmaya başlamıştır.

BİLSEM Öğrenci Seçimi Nasıl Yapılır?

BİLSEM eğitim kurumlarında seçilecek öğrenci seçimini MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü yapmaktadır. Öğrenciler grup tarama testi ve bireysel değerlendirme aşamalarından geçmektedir.

BİLSEM Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

BİLSEM eğitim sınavları tablet üzerinde gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler tarama sınavı sırasında kağıt ve kalem kullanmazlar. Bu nedenle sınava girecek adaylara dijital ortamda bolca soru çözülmesi fayda sağlayacaktır.

2017 Yılında Çıkmış BİLSEM Sınav Soruları

2016 Yılında Çıkmış BİLSEM Sınav Soruları

2015 Yılında Çıkmış BİLSEM Sınav Soruları

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir