Bilirkişi Nasıl Olunur?

0

Bilirkişi Nasıl Olunur?

Bilirkişi nedir ve ne iş yapar öncelikle bunu kısaca açıklamak gerekir, bilirkişi özel ve teknik bilgi gerektiren konularda bilgisine sözlü ya da yazılı olarak başvurularak bilgi vermesi istenen gerçek veya tüzel kişi olarak tanımlanabilmektedir.

Bazı haller ve durumlarda ilgili alanda uzman kişilerin görüşlerine ihtiyaç duyulur, işte bu durumlarda bilirkişilerin bu bilgisine başvurulur. Gerçek veya tüzel kişi olabilen bilir kişiler bu konuda ilgili desteği sağlamak koşuluyla istenen bilginin teknik analizlerini yapmak sureti ile vermektedirler.

Bilirkişi Görevleri

Görevini mahkeme kararı ile yürüten bilirkişi,  belli bir konuda uzmanlığı olan ve bunu belgeleyen kişiye verilen isimdir. Bir takım farklı işlerde bilirkişi raporlarına başvurulabilmektedir. Bilirkişi raporları doğrultusunda yürütülecek olan davanın seyri değişebilir.

Bilirkişi Kaç saat çalışır?

Bilirkişilerin kendilerine ait uzmanlık alanları ve işleri vardır. Bu kişiler kendi yetkinliklerinin bulunduğu alanlardaki işleri bırakmadan bilir kişi olmak üzere başvuruda bulunurlar. Belli bir düzenli çalışma şekilleri yoktur.

Bilir Kişi Nerelerde çalışır?

Yürütülecek olan mahkemelerde bilirkişi raporlarına başvurulur. Bu en sık rastlanılan durumdur.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

Bilirkişi olabilmek için birtakım şartları sağlıyor olmak gerekiyor bunlardan bazıları şu şekildedir; 25 yaşından küçük olmamak, en az 3 yıl mesleki deneyime sahip olmak, hükümlü bulunmamak, disiplin cezası işlememiş olmak, kendi isteği dışında bilirkişi listesinden çıkarılmamış olmak gibi temel şartları vardır. Bu şartlar sadece bazılarıdır. Bunun dışında pek çok farklı şart mevcuttur bilirkişi olmak için bu şartları taşıyor olmak gerekir.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir