Bilgisayar Bakım ve Onarımcısı

0

Bilgisayar Bakım ve OnarımcısıBilgisayar Bakım ve Onarımcısı

Bilgisayar bakım ve onarımcısı bilgisayar ve donanımların montajını yapan, gerekli işletim sistemini yükleyen, meydana gelen arızaları tespit edip, onarımını ve bakımını yapan kişidir.

Bilgisayar Bakım ve Onarımcısı – Görevleri:

Bilgisayara bakım ve onarımcısının görevleri aşağıda sıralanmıştır:

 •  Bilgisayar parçalarının monte edilmesi;
 •  Elektrik testlerini yapmak;
 •  Varsa iletişim programlarını veya paket programları yüklemek ve bunların testlerini yapmak;
 •  İlgili yerlere bilgisayarların montajını yapmak;
 •  Parçaları çalışır halde ve doğru monte ediliğ edilmediğini kontrol etmek;
 •  Bilgisayarı çalıştırmak ve gerekli ayarlarını yaparak kullanıma hazır hale getirmek;
 •  Bilgisayar kullanımı ile ilgili olan katalog, standart harf ve sembolleri tanıma, ve bunların şemalarını okuyabilmek;
 •  Hata mesajlarıını tahlil edip oluşan hataları gidermek;
 •  Elektronik cihazlar yardımıyla arızaları bulmak;
 •  Güç kaynağı, ekran, klavye, mouse, printer ve diğer çevre birimlerinin arızalı olan parçalarını onarmak ya da yerine yenisini takmak;
 •  Monitör, klavye, ekran ve diğer çevre birimlerin düzenli olarak bakımını yapmak.

Bilgisayar Bakım ve Onarımcısı – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Bilgisayar kullanılan bütün sektörlerdeki özel ve resmi kuruluşlarda çalışabilirler. Kapalı genellikle de büroda, bazen işin niteliğine göre özel olarak düzenlenmiş antistatik ortamlarda görev yaparlar. Genel olarak elektrikle aydınlatılmış alanlarda çalışır.

Birinci derecede cihaz, alet ve malzemelerle ilgilidirler. Bunun yanında zaman zaman meslektaşları ve müşterilerle iletişim kurması gerekir.

Bilgisayar Bakım ve Onarımcısı – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Elektronik ve bilgisayar dünyasında son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler 21. Yüzyılın teknoloji çağı olarak adlandırılacağı ortaya çıkmıştır. Bilgisayar kullanımı giderek daha artma eğilimindedir.

Günümüzde bilgisayar başta eğitim ve öğretim olmak üzere, haberleşme, endüstri, tıp, optik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bilgisayarın sahip olduğu olanaklardan en fazla yararlanabilmenin tek yolu eğitilmiş, iyi yetişmiş nitelikli insan gücüdür.

Ülkemizde de her geçen gün bilgisayar kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle bilgisayarın yapım, onarım ve bakımlarında teknik elamanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bilgisayarın pek çok parçası yurtdışından geldiği için yabancı dil bilenlerin (özellikle İngilizce) iş bulma şansı daha fazladır.

Eğitimlerini tamamlayıp, kalfalık belgesini alanlar, endüstride, özel ve resmi kuruluşlarda değişik alanlarda, bilgisayar bakımı, onarımı ve imalatında çalışabilirler. Ayrıca ustalık belgesi almaya hak kazananlar imalat, bakım ve onarım alanlarında işyeri açıp, işveren olarak çalışabilirler.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir