Bilgi ve belge yönetimi mezunları nerelerde çalışır?

0

Bilgi ve belge yönetimi mezunları nerelerde çalışır?

Bilgi ve belge yönetimi

Bilgi ve belge yönetimi mezunlarının nerelerde çalıştıklarına bakmadan önce bu bölüm mezunları ne iş yapar ve aranan özellikler nelerdir kısaca onlara bakalım. Bilgi ve belge yönetimi okuyanlar, bizim ihtiyacımız olan bilgilerin kütüphane, dökümantasyon ve arşiv merkezi gibi kurumlarda toplanması, kayıt altına alınması, korunması ve sunulması gibi işleri yapan, öğreten bir bölümdür. Üniversitelere yerleştirme sınavı ile girilir. Özellikle her türlü bilginin artık internet ortamında sunulduğu, korunduğu düşünülürse bu bölüm mezunlarına geçtiğimiz on yıldan daha fazla ihtiyacımız vardır. Çünkü en basiti eskiden ödev yapmak için kütüphaneye giderdik ancak şuanda herkesin evinde kendine ait bilgisayar ve internet sayesinde dünyadaki tüm bilgiler elinin altındadır. Tabi bu bölümü okuyan kişilerden öncelikle disiplinli olması beklenir bunun yanı sıra meraklı, sabırlı olması da gerekir. Peki, bilgi ve belge yönetimi mezunları nerelerde çalışır?

Bilgi ve belge yönetimi çalışma alanları

Bilgi ve belge yönetimi mezunları KPSS sınavına girerek kamu sektöründe çalışabilirler. Devlet kadrolarında çalışma statüleri ise; kütüphaneci, memur, enformasyon memuru, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, arşiv memurudur.

Bunun dışında internet servis birimlerinin çeşitli kademelerinde, kurum ve kuruluşların veri tabanı tasarım ve yönetim bilimlerinde, basılı ve elektronik ortamda dizinleme ve öz hazırlama hizmeti sunan ya da bu hizmetlerin dağıtımı işlevini gerçekleştiren kuruluşlarda, bilgisayar yazılım şirketlerin diğer çalışma alanlarındandır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir