Bekçi Ne İş Yapar

0

Bekçi Ne İş Yapar?

Bekçi, toplumsal huzuru sağlamak amacıyla özellikle çarşılarda, mahallelerde milletin dükkân kapadığı, evlerinde uyuduğu gece vakitlerinde can ve mal güvenliğini sağlamak. Kamu, toplum birlik ve beraberliğini bozacak kişi, şahıs ve toplumları kolluk kuvvetlerine katılarak yardımcı olmak. Adli durumlarla ilgili vakalarda oluşan delilleri korumak gerekli işlemlerin yapılmasına kadar ki süreçte güvenliği korumak ve kollamaktır.

Bekçi Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

En az lise mezunu olmak ve KPSS sınavından istenilen puanı almış olmak gereklidir.

Bekçi Mülakat Aşamaları Nelerdir?

Koşu etapları, sözlü yazılı sınavları geçmesi gereklidir.

Bekçi İşe Alım Süreci

Bekçilik için başvurmuş kişilerin en az lise mezunu olması gerekmektedir. KPSS şartı aranmaktadır. Koşu etabından dereceye girmiş olmak, yazılı sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınavı da geçmek zorunludur. Son aşama mülakattır. Mülakat sözlü yapılır ve diğer aşamaları geçen kişiler bu aşamadan da geçmeleri durumunda bekçilik mülakatlarını geçmiş olacaktır.

Bekçi Mülakatında Sorulan Sorular

Sözlü mülakat sorularıyla kişilere soru yöneltilir. Kişinin kendini tanıtması, yapmak istediği bu görev hakkında düşünceleri sorulup dinlenir. Öğrenim bilgileri, bekçilikte mahalle huzuru, çarşı huzuru için kişinin özelliklerini kendinden dinlenmesi, başkanlık sistemi, fetö,  15 Eylül olayları, terör örgütleri ve terörizm hakkındaki düşünler sorulur. Birkaç tarih sorusu, eski anayasa hakkındaki düşünceleri sorulur. Türkiye’nin coğrafi konumuyla ilgili birkaç soru sorulur.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir