Bayan Kuaförü

0

Bayan KuaförüBayan Kuaförü

Bayan kuaförü saçı, günün modasına ve kişinin zevkine göre; kesen, biçimlendiren, boyayan ve saç bakımını yapan kişidir.

Bayan Kuaförü – Görevleri:

Bayan kuaförünün görevleri genel olarak müşteri istekleri doğrultusunda şekillenir. Buna göre:

  • Saçları yıkamak, kesmek ve elektrikli kurutucu ile fön çekerek şekil vermek;
  • Saçları boyamak, boyama işlemi bittikten bir süre sonra saçları yıkamak, kremlemek ve fön çekerek şekil vermek;
  •  Islatılmış saçı bigudilerle sarmak, üzerine file bağlayarak makinede kuruttuktan sonra açmak ve şekil vermek;
  • Saça perma ilacı sürerek, küçük bigudilerle sarmak, kurutmak ve açarak şekil vermek;
  • Düğün, nişan gibi özel günlerde saça biçim vererek duvak, çiçek, taç gibi aksesuarlarla süslemek.

Bayan Kuaförü – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Kuaför ve güzellik salonları gibi kapalı ortamlarda, sürekli olarak ayakta, yoğun bir şekilde çalışır. Çalışma ortamı işyerindeki aletlerin sürekli çalışmasından dolayı gürültülüdür. Boya maddeleri nedeniyle kuaförlerin elleri daima boyalıdır. Her gün yapılan iş birbirine benzese de, değişik insanların gelip gittiği kuaför salonları, değişiklikten hoşlananlar için çekici bir ortam olabilir. Kuaförün esas işi saçlarla ilgilidir ve bunu, müşteri ve diğer çalışanlarla oldukça yoğun sözel etkileşim halinde yapar.

Bayan Kuaförü – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Yetişmiş elemanların kendi işyerlerini açma olanağı olduğu için işsiz kalma olasılıkları düşüktür. Bunun yanında kuaför salonlarında yetişmiş elemanlar kolaylıkla iş bulabilmektedir. Tabi ki kuaför salonu yanında büyük oteller vb. yerlerde de istihdam edilebilirler

Kuaförlerin iyi bir gelir elde etmeleri ve çalışma olanaklarının artması için, sürekli bu sektördeki değişiklikleri izleyerek kendilerini yenilemeleri şarttır, çünkü teknoloji gelişmekte ve moda sürekli değişmektedir.

Bayan Kuaförü – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Eğitim sırasında asgari ücretin %30’unu aşmamak şartıyla ücret alabilirler.

Kişi deneyim kazandıkça alacağı ücret de artmaktadır. Alınan ücret işyerinin büyüklüğüne ve bulunduğu semte göre değişmektedir. Bu mesleği seçenlerin birçoğu deneyim kazandıktan sonra diğer meslektaşlarıyla ortaklık halinde veya kendi işyerlerini açıp bağımsız çalışmakta, kazanç durumu müşteri çokluğuna ve işyerinin konumuna göre değişmektedir.

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir