Banka Referans Mektubu

0

Banka Referans Mektubu Nedir?

Bankalardan alınan referans mektubu: en açık ve kısa tanımı ile kamu kurumlarınca yapılacak olan ihaleye giren kişinin bu işi hakkı ile yapabilecek mali gücünün olup olmadığı bilgisinin banka tarafından belgelenmesidir. Çünkü kamu kurumları istediği işlerin zamanı içinde bitmesini ve işi tamamlayabilmesini istemektedir. Referans mektupları da kurumlara güvenceyi sağlatacak bir belgedir. Bu işlem diğer iş başvurularındaki referans olmak ile ilgili değildir. Bankalar kefil olmazlar sadece mali gücünün yeterliliğini gösteren bir belge hazırlarlar. Özellikle bu referans mektubu kişinin iş yaptığı bankalardan istenmektedir.

Banka Referans Mektubu Nasıl alınmaktadır ?

İş yaptığı bankaya bu belgeye ihtiyacının olduğuna dair müracaat etmesi yeterli olacaktır. Başvuru sonrası banka müşterinin hesaplarını kontrol eder, hesabında varsa ne kadar miktar para olduğu, döviz ve altın gibi bulunuyorsa bunların gösterildiği hesaplar, işlemi yapan bankada müşterinin taşınmaz ve gayrimenkul var ise tespit edilip bilgisi eklenir, önceden almış olduğu ya da şuan da sahip olduğu kredi borçları, başka bankalarda olan genel işlemlerinin bilgisi bulunur. Belgenin onaylanması en az iki yetkili tarafından imzalanması yeterli olacaktır. Bir diğer önemli hususta referans mektubunun istenilmesinden sonra hazırlanmış olması önemlidir çünkü daha sonradan hesaplarında değişimler olması göz önünde bulundurulmaktadır.

Bankadan Referans Mektubu Almak Ücretli mi?

Bankalar yaptıkları tüm işlemlerde az da olsa para almak istemektedir. Ancak müşterisi kendisi ile iş yaptığı için küçük bir para alıp bununla bazı bankalar uğraşmak istemese de bazı bankalarda ortalama 100 ile 300 TL arasında değiştiği bilinen işlem parası almaktadır.

Referans Mektubu Yazmak isteyenlerin sıkça sorduğu sorular!

Banka Referans Mektubu Örnekleri

1-Garanti Bankası Referans Mektubu Örneği2- Şeker Bank Bankası Referans Mektubu Örneği3- HSBC Bankası Referans Mektubu Örneği

4- Yapıkredi Bankası Referans Mektubu Örneği5-Türkiye İş Bankası Referans Mektubu Örneği6- Omega Bankası Referans Mektubu Örneği

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir