Banka Grup Mülakatı Soruları

0

Banka Grup Mülakatı Soruları

Mülakat, bir işe başvuran kişilerin yetkinlik bazlı çeşitli sorular sorularak ve yüz yüze değerlendirmeye alındığı bir işe alım süreci parçasıdır. Mülakat kelimesi, çoğu insanda heyecan ve stres yaratır. Birebir mülakatlar yapıldığı gibi, bazı şirketler grup mülakatı da tercih edebilmektedir. Grup mülakatında, bir önceki sınav aşamasını başarıyla geçmiş olan adaylardan belirlenen kişi sayısı kadarı çağrılır ve toplu bir görüşme düzenlenir. Grup mülakatı, kişinin kalabalık bir ortamda olan davranışlarını da inceleme imkanı verir.

Bankacı Ne İş Yapar?

Bankacı; müşterilerin istekleri doğrultusunda, para yatırma, çekme, çeşitli ödemeler, krediler gibi sıcak para akışını sağlayan kişidir. Bankacı, daima güler yüzlü ve pozitif olmalıdır. Gelen müşterilere karşı sabırlı ve anlayışlı davranmalıdır. Banka içerisindeki çeşitli birimlerde görevlendirilmek üzere banka personeli alımı yapılabilir. Bu birimlerden bazılar; gişe asistanlığı, operasyon birimi, bireysel müşteri temsilciliği gibi birimlerdir Her birimin görev ve sorumlulukları farklıdır.

Bankacı Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Bankacı olmak için, lisans mezunu olmak gerekir. Ancak bazı bankaların şartlarında ön lisans mezunu olmak da yeterli sayılabilmektedir. Lisans mezunlarının genel olarak iktisat veya işletme bölümleri arasından alımı yapılmaktadır. Bunların dışında ön lisans mezunu olanların ise, bankacılık ve sigortacılık bölümlerini bitirmiş olan adayların şansı daha yüksek olmaktadır. Ancak her bankanın kriterleri aynı olmayabilir. Genel bir deyişle işletme ve iktisat bölümü mezunu olan adayların şansı her zaman daha yüksek olacaktır.

Banka Mülakat Aşamaları Nelerdir?

Her bankanın kendi bünyesinde açtığı sınavlar vardır. Mülakat aşamaları da bunların bir parçasıdır. Yine her bankanın mülakat aşamaları da farklılık gösterebilir Genel bir anlatım ile bankalar, personel alımlarında adayları ilk olarak tekli bir mülakata çağırırlar. İlk mülakatın olumlu olmasının ardından ikinci bir mülakat veya grup mülakatı daveti gönderirler. Bunun ardından grup mülakatına girilir.

Banka İşe Alım Süreci

Banka işe alım sürecinde, her banka kendi bünyesinde bir sınav açar ve başvuran adaylar bu sınava tabi tutulurlar. Genellikle test usulü yapılan bu sınavların sonuçlarına göre, başarılı olan adaylar bir sonraki aşama olan mülakat aşamasına davet edilirler. Mülakat aşamaları teke tek olduğu gibi, grup mülakatı şeklinde de olabilir. Grup mülakatında, başarılı olan bir grup aday ve yetkinliği olan kişiler toplu bir görüşme yaparlar. Bu grubun içerisinde bir de vücut dili uzmanı yer alır ve adayların verdikleri cevaplardan çok hareketlerini, mimiklerini inceler.

Banka İş İlanlarına Bu CV’lerle Başvurabilirsiniz!

Banka Mülakatında Sorulan Sorular

Banka mülakatında genel olarak sorulan soruların başında, niçin bankada çalışmak istediğiniz gelebilir. Yetkinlik bazlı mesleki sorular sorulur. Bir müşteri profili çizilir ve bu profile her hangi bir satışı nasıl yapacağınız sorulabilir. Yine bir bankacının ilgilendiği konularda; bireysel emeklilik, kredi kartları, krediler gibi konularda sorular sorulabilir. Örneğin, bireysel emekliliği anlatmanız istenebilir. Ya da bireysel emekliliği müşteriye nasıl satacağınız konusunda bilgi vermeniz istenebilir. Bunların dışında kişisel bilgileriniz sorulacak sorular arasındadır Evli veya bekar olduğunuz, nerede yaşadığınız gibi sorulara cevap verirken olan tavrınız da vücut dili uzmanları tarafından analiz edilir.

Banka Mülakatlarında Sorulan Sorulara Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir