Ba Bs Mutabakat Formu Nedir

0

Ba Bs Mutabakat Formu Nedir?

Bilanço ve kurumsal olarak defter tutan, Türkiye’de faaliyet gösteren firmaların, gerçek usule tabi gelir vergisi mükelleflerinin devlete vermek zorunda oldukları beyandır.  Bildirim alış ve bildirim satış olarak devlete bildirilen rakamlardır.  Bu beyanlarda karşı firmanın tek bir firmaya satmış olduğu mal ya da hizmet toplamlarının fatura bazında kdv hariç beş bin TL ve üzerinde olmasıdır.

Ba- Bs Neden Yazılır?

Yani bir firmaya bir ay içinde sattığınız mal ya da hizmetin bir veya daha fazla fatura toplamının beş bin ya da beş binden büyük olan rakamlardır. Aynı şekilde karşı firmadan mal ya da hizmet alışının bir ay içinde toplam beş bin TL ya da beş bin TL’yi geçmesidir. Ba-bs mutabakatların da ya da bildirimlerinde ba ya da bs tutarı bir ya da birden fazla faturanın toplamından oluşabilir. Yani bir ay içinde bir firmaya yapılan beş bin TL lik alış ya da satış toplamı birden fazla fatura ile sağlanabilir. Ba-bs bildirimlerinde fatura toplamı ile birlikte kaç adet fatura olduğu da bildirilmelidir.

Ba- Bs Ne İçin Kullanılır?

Devlet kurumlarının firmaları denetleme yollarından biridir. Yani karşılıklı ba-bs beyanı vermiş iki firmanın beyanları karşılaştırılır ve uyumları kontrol edilir. Bu yolla vergi beyan kontrolü ve firmaların kestiği faturaların tutarlarının kontrolü devlet eli sağlanmış ya da kontrol edilmiş olur.

Ba-Bs Nasıl Yazılır?

Firmaların muhasebe programları üzerinden alınan bilgiler doğrultusunda; vergi, dairesinin ilgili birimleri olan internet sitesi üzerinden bildirim yapılır. Ba-bs bildirimleri her ay için bir sonraki ayın son gününe kadar yapılabilir.

Ba- Bs Nasıl Yazılır?

Verilen beyanların, tutarları, fatura sayılarının doğruluğu için öncelikle iki firmanın kendi arasında mutabık kalması, ba-bs bildirimlerinin daha doğru rakamları verilmesi açından önemlidir.

Ba- Bs Nereye Teslim Edilir?

Firmaların ilgili alanlarına teslimi yapılır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir