Avukatlar nasıl CV hazırlamalı?

0

Avukatlar nasıl CV hazırlamalı?

Avukatlar nasıl özgeçmiş hazırlamalı?

Her meslek grubunun kendi iş arama durumuna göre farklı özgeçmiş hazırlaması gerekmektedir. Hatta her iş başvurusunda sektör farkına ya da firma beklentisine göre bile mutlaka özgeçmişiniz üzerinde oynama yapmalısınız.

Avukatlar, hukuk fakültesini bitirdikten sonra avukatlık stajı yapmak zorundadır. Bunun ilk 6 ayı mahkemede diğer 6 ayı ise en az 5 yıllık avukatlık deneyimi olan birinin ya da bir kuruluşun yanında çalışmasıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta, yaptığınız stajın tamamı baronun gözetimi altındadır. Staj bittikten sonra belgeler baroya verilir ve baro uygun gördüğü takdirde avukatlık belgesi alınır.

Bu süreçten sonra isterseniz kendi avukatlık büronuzu açarsınız, isterseniz büyük kuruluşların avukatlığını yaparsınız ya da baro sizi davalara atar. Bu tamamen size kalmış bir durum. Ancak eğer bir firmanın ya da bir ailenin avukatı olmak istiyorsanız kendinize bir CV hazırlamanız şart. Bakalım avukatlar nasıl CV hazırlamalıymış?

Avukatlar için hazırladığımız yazılar!

Avukat CV’si hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

Normal bir özgeçmişte bulunan kişisel bilgiler, eğitim bilgileri klasik olarak sizinde özgeçmişinizde üst kısımlarda bulunmalı. Sonrasında ise;

  • Staj bilgilerinizi, mahkeme ve avukat yanında kısmı ayrı ayrı olmak üzere, neler yaptığınız hangi alanda daha çok çalıştığınızı bir kaç cümle ile ekleyerek yazmalısınız.
  • Eğitim veya staj süresince alınan her türlü avukatlık eğitimi, sertifikaları eklenmeli,
  • Staj tezi ya da lisans tezi hangi konu üzerineydi belirtilmeli,
  • Avukat olarak ilgilendiğiniz ve uzmanlaşmak istediğiniz alanı da ilgilenilen alanlar altında ekleyebilirsiniz. Örneğin, boşanma avukat, ceza avukatı, şirketler hukuku ya da ticaret hukuku gibi.
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir