Avukat

0

AvukatAvukat

Avukat, hukuk öğrenimi görmüş ve yargı önünde kişilerin haklarını savunmayı meslek edinmiş kimselere denir. Avukat aynı zamanda yasalarla ilgili konularda kişilere yol gösterir. Bir avukat serbest ya da bir kuruma bağlı olarak çalışabilir.

Avukat – Görevleri:

  • Hukuksal ve yasal konularda aydınlatıcı yorumlar yapmak;
  • Mahkeme ya da yargı yetkilisi bulunan diğer organlar karşısında gerçek ve tüzel kişilere ilişkin hakları dava etmek ve savunmak;
  • Adli işleritakip etmek ve gerekli durumlarda bu işlerle ilgili belgeleri düzenlemek;
  • Kendisine verilen ya da kendisinin kabul ettiği bir davayı ister kısa, ister uzun zaman aralığını kapsasın, sonuna dek takip etmek.

Avukat – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Avukatın işinin ağırlığı ya da hafifliği, aldığı ya da kendisine verilen dava sayısına göre değişir. Özellikle serbest çalışan avukatlar için dava sayısının, buna bağlı olarak da iş kapasitesinin artması, yorgunlukla birlikte, kazancı da artırır.Avukatlar, 20 Temmuz ile 5 Eylül arasındaki “adli tatil” süresi dışında, bütün yıl çalışırlar. Kamu kesiminde çalışan avukatlar, haftalık çalışmalarını, resmi çalışma saatlerinde yaparlar. Serbest çalışan avukat için çalışma saati diye bir tanım yoktur. Avukat, mesleğinde ilerleme gösterdiğin başarılar ile gerçekleşir. Bunun yanında avukatşarın başka alanlara geçme olanağı da vardır. Bir avukat, belli koşulları yerine getirdikten sonra diplomat, kaymakam, vali, müfettiş, hukuk müşaviri olabilir. Yüksekokul veüniversite öğretim elemanlığı da belli koşullarla avukata açıktır. Avukat ayrıca, iktisadi devlet kuruluşlarında yönetim kurulu üyesi başkanı ya da denetçisi olabilir.

Avukat – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Kamu kesiminde hukuk danışmanlığı ya da hukuki sorumlu gibi ünvanlarla görev alabileceği gibi özel şirketlerde de hukuki danışmanlık yapabilir. Bütün bunların yanında kendi işini de kurabilir avukat isterse. Kendi işinde olan avukatlar zamanını ofisinde ya da adliye sarayında geçirir ve hareketli bir işi vardır. Ücretli çalışan avukat ise ya ilgili ofiste sadece danışmanlık verir ya da diğer avukat gidip hem ofis, hem de adliye de çalışabilir.

Avukat – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Özel çalışan avukatlar davalara baronun belirlediği ölçülerde ücret alırlar, ayrıca dava ile ilgili harcamaları da müvekkillerinde talep edebilirler. Anlaşmaya bağlı olarak davanın kazanılması halinde ekstra bir ücret de alabilirler.

Ücretli çalışan avukatlar ise kurumuna ya da yapacağı danışmanlığa göre farklı ücretler alabilirler. Ayrıca avukatlık tazminatı alırlar ya da çalışmaları özel statüye bağlanır.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir