Avukat Maaşları 2017

0

2017 Avukat Maaşları

                Hukuki olarak, mahkemelerde görev alan personel olarak tanımlanması mümkündür. Davalı ya da davacıların hukuki işlemlerini yapmaktadır. Özel ve tüzel kişilerin haklarını savunarak, doğru ve net bilgileri ortaya koymaktadır. Genel olarak avukatlar ne iş yapar, nerelerde çalışır ve maaşları hakkında bilgiler ise aşağıda ki başlıklar halinde okurlara sunulmuştur.

Avukat ne iş yapar?

                Yukarıda da bahsedildiği gibi, dava süreçlerini işlemesi, asıl görevleri arasında yer alıyor. Hem davalı hem de davacının işlemlerini yapan, özel ya da tüzel kişilerin haklarını savunmak kapsamında görev alan kişi avukat olarak tanımlanmaktadır. Her hangi bir kişiyi savunmak, boşanma davalarını yapmak, bir şirket ya da kişiyi savuma gibi görevleri bulunmaktadır. Elbette ki çalışmakta olduğu kuruma göre uygun davalara baktığı bilinir. Örnek olarak; özel bir bürosu var ise, burada kendi alanında iyi olduğu davaları ele alır. Genel olarak görevlerini listeleyecek olursak, şunlardan bahsedilebilir.

  • İcra takibi
  • Yayın ve kanun takibi
  • Müvekkili için savunma metni hazırlar
  • Dava ile ilgili araştırmaları yapar
  • Mahkemelerde dava açar
  • Müvekkiline açılan davalara karşılık verirAvukat Maaşları 2017

Avukat nerelerde çalışır?


Avukatlar genel olarak kapalı ortamlarda çalışıyor gibi görünse de, elbette ki keşif amaçlı, açık alanlarda da çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Genel olarak, özel avukatlık büroları, adliye, emniyet gibi mekânlarda mesleğini icra eder. Yargıç ve savcılar ile sürekli iletişim halinde olurken, yine emniyet güçleri ile de davası yönünde iletişim halinde olur.

Avukat Olmak isteyenler için yardımcı dökümanlar:

Avukat Maaşları Ne Kadar?

Maaşlarda yapılan yeni düzenlemeler esas alınarak, Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte; derece ve kademesine, hizmet yılına göre değişiklik gösterse de, en düşük avukat maaşı; 3.509 TL olurken, en yüksek avukat maaşı ise; 4.040 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretler, baro tarafından karşılanan maaşlar olurken, yine özel davaları ile aldığı davalara göre değişiklik görmesi mümkündür

Diğer Meslek Dallarının Maaşlarını Öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Avukat Maaşları 2017

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir